GÜNDEM

İlk 3D baskılı otonom roket 2024’te uzaya fırlatılacak

Relativity Space, alüminyumdan yapılmış 9 adet 3D baskılı güçlendirici motordan oluşan Terran-1 roketini 2024’te fırlatmayı bekliyor.

Relativity Space, 3D baskılı bir roketin geliştirilmesiyle sektörde bir ilki başardı. Grubun Terran-1 roketinin her iki aşaması da Florida’nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndaki bir fırlatma rampasına gönderildi ve start-up, roketinin ilk yörüngesel fırlatılışına daha da yaklaştı. Roketin 2024 yılı içerisinde fırlatılması öngörülüyor.

Terran-1, esas olarak alüminyumdan yapılmış 9 adet 3D baskılı güçlendirici motordan oluşuyor. İnşaat süreci, tasarımını ve yapısını optimize etmek için 3D baskı, yapay zeka ve otonom robotlardan yararlanıyor. Ayrıca bu dijital araçlar, Relativity Space’in süreci önemli ölçüde hızlandırmasına, temas noktalarını ve teslim sürelerini azaltmasına ve güvenilirliği giderek daha sağlam hale getirmesine olanak tanıyor. Relativity Space’e göre, roketleri Terran 1 ve Terran R, hammaddeden 60 günde oluşturulabilir.

Elon Musk’ın SpaceX’inden sonra dünyanın en büyük ikinci özel uzay şirketi olan grup, gelecekte 3D baskı fabrikasını sadece roketlerle değil, aynı zamanda Mars’ta medeniyet için gerekli altyapı unsurlarını da içerecek şekilde genişletmeyi planlıyor.

Kurucu Tim Ellis, şirketinin amacının insanların Mars’a hareketini kolaylaştırmak olduğunu ve insanlığı “çok gezegenli” yapmanın iklim değişikliği ve arazi kullanımı gibi sorunlarla mücadele için bir çözüm olduğunu söyledi. Nihayetinde Ellis, Mars’a 1 milyon insanı yerleştirmek istiyor ve bunu başarmanın yolu olarak 3D baskılı roketlerini görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu