GÜNDEM

İklim krizi çocukluk dönemi hastalıkları riskini artırıyor

Artan sıcaklık, kirlilik ve orman yangınları dahil olmak üzere iklim tehlikeleri, çocukluk dönemi hastalıkları ve erken doğum riskini artırıyor.

Bilim insanları, yüksek sıcaklıkların bebeklerde hızlı kilo alımıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Bu durum ileriki yaşlarda obezite riskini de artırıyor. Aynı zamanda yüksek sıcaklıklar, yaşam boyu sağlık etkilerine neden olabilecek erken doğumlara ve küçük çocukların hastaneye yatışlarına da sebebiyet veriyor.

Diğer araştırmalar, orman yangınlarından kaynaklanan dumana maruz kalmanın ciddi doğum kusurları riskini iki katına çıkardığını, düşük seviyelerde bile fosil yakıttan kaynaklanan hava kirliliğiyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Bebeklerin ilk yaşlarında ısı ve hızlı kilo alımı arasındaki bağlantı, İsrail’deki bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya saptandı. 200.000 doğumu analiz eden araştırmacılar, en yüksek gece sıcaklıklarının %20’sine maruz kalan bebeklerin hızlı kilo alma riskinin %5 daha yüksek olduğunu buldular. Kudüs İbrani Üniversitesi’nden araştırmacılar, çalışmanın “hem iklim değişikliği hem de obezite salgını için önemli etkileri” olduğunu; çünkü bebeklik döneminin yetişkin ağırlığını belirlemede kritik rol oynadığını belirtti.

Başka bir araştırma ise bir annenin hamile kalmadan önceki ay orman yangınlarına maruz kalmasının, bebeğin göbek kordonunun hemen yanında oluşan karın açıklığından bebeğin bağırsak, mide gibi organlarının dışarıya çıkmış bir şekilde doğması yani gastroşizis adı verilen bir doğum kusuru riskini iki katına çıkardığını saptadı.

Bir başka çalışma da daha yüksek sıcaklıkların küçük çocukların New York’taki acil servislere yatışları artırdığını buldu. Bilim insanları, 8 yıl boyunca hastanedeki vakaları araştırdılar ve maksimum sıcaklıktaki 7 C’lik bir artışın, beş yaşından küçük çocuklarda %2,4’lük bir artışa yol açtığını saptadılar. Araştırmacılar, küçük çocukların yetişkinlere kıyasla daha fazla sıvı kaybettiğini ve vücut ısısını düzenleme yeteneklerinin olgunlaşmadığını söyledi.

Çin’de yakın zamanda yapılan bir araştırmada, hava kirliliğinin kısırlık riskini önemli ölçüde artırdığını ancak ortalama kirlilik seviyesinin Danimarka araştırmasından beş kat daha fazla olduğunu buldu. Bununla birlikte, mevcut standartların üreme sağlığı üzerindeki olumsuz etkilere karşı koruma sağlaması için yetersiz olabileceği de belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu