Seyahat

Havayolu sektörü 2022 yılında nasıl olacak?

2021’de hizmete giren yeni havayolları önümüzdeki aylarda genişleme modunda olacak.

COVID-19’un nasıl ilerlediği, özellikle virüsün herhangi bir yeni varyantı, havacılık sektörü için büyük bir problem teşkil ediyor. Omicron varyantı, Delta ve Alpha gibi daha önceki varyantlarla karşılaştırılarak için hala inceleniyor. Yeni varyantların ortaya çıkışı, uçuş yasaklarının yürürlükte olmasından yolculuk varışında pozitif test yapan yolculara kadar seyahat üzerinde büyük bir etkiye neden oluyor. Pilot sıkıntısı nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri de yoğun tatil döneminde bir diğer problem olarak göze çarpıyor.

2022 yılında hem havayollarının hem de yolcuların karşılaşacağı en önemli zorluklardan biri aşı sertifikasyonunu yönetmek. Almanya gibi ülkelerde olduğu gibi, koronavirüsten iyileşen ve tek aşı olan turistler veya yalnızca bir doz mRNA aşısı verilen ülkelerdeki çocuklar için kurallar farklı olacak mı? Omicron aşı durumlarını nasıl etkileyecek? Dijital QR tabanlı bir COVID-19 sertifikası standardı için çalışmalar sürüyor, ancak bunun için çok zaman ve müzakere gerekecek.

Pandemi sırasında yeni bir havayolu şirketi kurmak en hafif tabirle kulağa biraz çılgınca gelebilir, ancak Norse Atlantic Airways, Avrupa ve Kuzey Amerika arasında uzun mesafeli düşük maliyetli uçuşlar başlatarak bu zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyor. ABD’de bir başka düşük maliyetli girişim olan Northern Pacific Airways, Anchorage’daki Ted Stevens Havaalanını Boeing 757-200 dar gövde yolcu jetlerinden oluşan filosu aracılığıyla ABD ve Asya’yı birbirine bağlayan bir merkez haline getirme hedefiyle 2022 yılında faaliyete geçmeyi planlıyor. Bununla birlikte Hindistan’da ultra düşük maliyetli Akasa Air de yaza kadar faaliyete geçmeyi düşünüyor.

2021’de hizmete giren yeni havayolları da önümüzdeki aylarda genişleme modunda olacak. Nisan 2021’de Burbank, Kaliforniya’daki üssünden ABD’nin batı ve kuzeybatısındaki varış noktalarına uçuşlara başladıktan sonra, Avelo Airlines da 6 Florida varış noktasına kış uçuşları ile son varış noktası Connecticut’a kadar genişliyor.

Öte yandan Breeze Airways, San Antonio ve Oklahoma City’den Providence’a uzanan geniş bir noktadan, Tampa’dan Akron’a kadar ülkenin geniş bir bölgesini kapsayan geniş bir rota ile Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusu, orta batısı ve güneyindeki ağını genişletmeye devam ediyor. Breeze aynı zamanda, gökyüzündeki en konforlu, sessiz ve geniş jetlerden biri olan yepyeni Airbus A220 uçaklarını 2022’nin ikinci çeyreğinde hizmete sunacak.

Bununla birlikte United Airlines, 2022 yazında transatlantik ağını güçlendiriyor ve Norveç’teki Bergen’e, İspanya’nın Akdeniz’deki Mallorca adasına ve Kanarya adası Tenerife’ye, Azor Adaları’ndaki Ponta Delgada’ya ve Ürdün’deki Amman’a yeni uçuşlar ekliyor. Havayolu ayrıca Londra hizmetlerini de artırıyor ve Boston, Newark, Denver ve San Francisco’dan ekstra uçuşların yanı sıra, merkezlerinden Münih, Milano, Berlin, Dublin ve Roma’ya ek hizmetler sunuyor.

Son yıllardaki çeşitli uluslararası havalimanı açılışından sonra, 2022 bu anlamda nispeten sakin geçecek. Bununla birlikte, New York’ta memnuniyetle karşılanan bazı yeni havalimanları da açılacak. İlki ilkbaharda açılması beklenen Delta Air Lines’a ev sahipliği yapan LaGuardia Havalimanı’nın C Terminali. Bu yeni terminal yolcu deneyimi için büyük bir gelişme olacak. Diğeri ise yeni Terminal A Newark’ta, yılın ilerleyen zamanlarında hizmete girecek.

Pasifik’in diğer tarafında ise Bangkok’un ana Suvarnabhumi Havalimanı, pandemi sırasında turizmdeki yavaşlamaya bağlı olarak çok sayıda gecikmenin ardından yeni Uydu Terminali 1’i Ekim ayında açmaya hazırlanıyor. Ek olarak, Chennai Uluslararası Havalimanı, bu yıl yıkılan 2 ve 3 numaralı terminallerin yerini alacak olan kendi yeni terminalini açacak ve Avustralya’nın Gold Coast Havalimanı’nın üç seviyeli terminal genişletmesi de bu yıl içinde tamamlanacak.

Hint Okyanusu’nun güneyinde de Maldivler’deki Velana Uluslararası Havaalanı, daha büyük uçakları barındıracak yeni bir deniz uçağı terminali ve yeni bir pist ekliyor. Hindistan’da Pune, Andaman/Port Blair ve Leh, ABD’nin Utah eyaletinde Provo, Missouri’de Columbia ve Filipinler’de Tacloban’da yeni tesisler açılacak.

Tüm bunlarla birlikte, Airbus pandemiye rağmen teslimatlarına hızla devam ediyor. Uçak üreticisi, popüler A320neo ailesini, özellikle daha uzun A321neo ailesini daha da fazla inşa etmeyi hedefliyor.

Boeing, elbette, güvenlik temelinin ardından büyük bir Max birikimine sahipken, üretim kalitesi sorunları nedeniyle Dreamliner teslimatları bir yıldan fazla bir süredir durduruldu. Aynı zamanda Boeing’in 2022 yılı içinde 777X’ini sunması beklenmiyor. Bir noktada bu yıl için planlanmış olsa da, ilk teslimatların şimdi 2023 veya 2024’e kadar olması düşünülüyor.

Ancak yolcuların 2022’de Airbus A321LR gibi daha fazla uçak modeli görmeleri muhtemel. Bu uçakların sayısı giderek artıyor. Bu da bir aktarma merkezi aracılığıyla bağlantı kurmak yerine doğrudan merkezi bir varış noktasına daha fazla uçuş anlamına geliyor.

Öte yandan Singapur Havayolları, Kasım 2021’de 737 Max 8 uçağını tanıttı. Güncellenmiş koltuklar, daha yeni eğlence sistemleri, koltukta güç ve daha hızlı Wi-Fi ile daha yeni uçaklar şu anda tam “inşa” modunda ve havayollarına hızla ulaşıyor.

Bu arada, artan sayıda uçak, premium ekonomi bölümleriyle donatılıyor. Emirates, orta kabini ekleyen en son havayolu oldu ve 105 adet Airbus A380 ile Boeing 777 uçağına premium ekonomi koltukları yerleştirmek için yaklaşan 18 aylık bir programı duyurdu. Ekonomi kabinleri ayrıca hızlı şarjlı USB-C prizleri, telefon uygulamalarıyla entegre olan ve yolcuların Bluetooth kulaklık kullanmasına izin veren uçak içi eğlence sistemleri şeklinde bazı teknoloji yükseltmeleri de alacak. Diğer dikkate değer güncellemeler arasında da yerden tasarruf sağlayan koltuklar yer alıyor. Böylece koltuklar aynı mesafede olsa bile yolcular uçakta biraz daha fazla alana sahip olacaklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu