GÜNDEM

Güneş’e yakın gezegende yaşam olabilir!

Bilim insanları bu yeni büyük keşiflerinde, yaşam sürdürebilecek bir gezegen bulduklarını düşünüyorlar.

Çalışma, söz konusu gezegenin 117 ışık yılı uzaklıktaki beyaz bir cüce yıldızın yörüngesinde görüldüğünü ve ‘yaşanabilir bölge’de su ve yaşamın bulunduğu bir gezegen olabileceğini iddia ediyor. Teoriler doğrulanırsa, beyaz cüce olarak adlandırılan yıldızın yörüngesinde potansiyel olarak yaşamı destekleyen bir gezegen ilk kez keşfedilmiş olacak. Beyaz cüce yıldızlar, temelde ölmekte olan yıldızlardır ve yıldızların yaklaşık %95’i beyaz cücelere dönüşecektir.

Uzmanlar, ölmekte olan yıldıza yakın Ay büyüklüğündeki yapılarla dolu bir enkaz halkası tespit ederek, suyun var olabileceği ve yaşamı sürdürmek için ne çok sıcak ne de çok soğuk olan ‘yaşanabilir bölge’ olarak bilinen gezegeni araştırmaya devam ediyor. Ancak gökbilimciler henüz bu yeni gezegeni göremedikleri için varlığı kesin olarak belirlenmiş değil. Londra Üniversitesi Profesörü Jay Farihi, yaşanabilir bölgede büyük bir gezegenin olma olasılığının beklenmedik ve oldukça heyecan verici olduğunu söyledi. Ancak, gezegenin varlığını doğrulamak için daha fazla kanıtın gerekli olduğunu da dile getirdi. Farihi, gezegenin doğrudan gözlemlenemediğini, bu nedenle bilgisayar modellerini yıldız ve yörüngedeki enkazın daha ileri gözlemleriyle karşılaştırarak doğrulama gerektirdiğini belirtti.

Sofistike algılama teknolojisini kullanan bilim insanları, yakınındaki gezegensel enkaz nedeniyle gezegenin orada olduğuna inanıyor. 65 yapı, diğerlerinden tutarlı bir mesafeyi korumayı başarıyor, bu da bir gezegenin yerçekimlerini etkilediğini gösteriyor. Gezegenin ayrıca yıldızına, Dünya’nın güneşe olduğundan 60 kat daha yakın olduğuna inanılıyor. Farihi, Güneşin birkaç milyar yıl içinde beyaz cüceye dönüşeceğinden, çalışmalarının kendi güneş sistemimizin geleceğine bir bakış sağladığını ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu