GÜNDEM

Google’dan yaşlı insanlara dijital beceriler kazandıracak eğitim!

Google.org ve AARP Vakfı, yaşlı insanları dijital beceriler konusunda eğitmek için iş birliği yapıyor.

AARP Vakfı (eski adıyla Amerikan Emekli Kişiler Birliği) ve Google.org, 50 yaş ve üzeri düşük gelirli çalışanların teknoloji ve dijital beceri eğitimi için güçlerini birleştiriyor. 25.000 kişiyi hedef alacak girişim, kadınlara ve farklı etnik kökene sahip insanlara odaklanacak. Program önümüzdeki iki yıl içinde Arizona, Georgia, Illinois, Louisiana, Kuzey Karolina, Pensilvanya, Güney Karolina ve Teksas dahil olmak üzere 8 eyalette başlayacak.

Yeni girişim, COVID-19 pandemisinin gerektirdiği koşullar nedeniyle bazı yaşlı çalışanların kendi başlarına dijital dünyaya adapte olmasının ne kadar zor olabileceğine ışık tutmasıyla ortaya çıkıyor. Programın Mart ayında başlaması planlanan eğitim oturumları, katılımcıların iş bulmalarına, kariyer değiştirmelerine veya girişimci olmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bununla birlikte program, yaşlı çalışanların ekonomik güvenliklerini ve sosyal bağlantılarını geliştirmelerine yardımcı olmaya odaklanacak. Konular, video konferans, bilgi güvenliği ve ofis üretkenliği yazılımlarının yanı sıra, çevrimiçi iş ve ağ oluşturma araçlarının nasıl kullanılacağını içerecek. Girişimciler için sosyal medya pazarlaması, kitle fonlaması, mobil ödeme hizmetleri ve grafik tasarım üzerine oturumlar da olacak.

Oturumlar, AARP Vakfı ve AARP’den Yaşlı Yetişkinler Teknoloji Hizmetleri tarafından sağlanacak. Google.org, programı finanse etmek için AARP Vakfı’na 10 milyon dolarlık bir hibe desteği sağladı. Google Küresel İlişkiler Başkanı Kent Walker, dijital becerilerin bu çağ için kritik olduğunu ve yeni teknolojilerin yarattığı fırsatların her şehirde, her eyalette ve her yaşta herkesin kullanımına sunulması gerektiğini söyledi.

AARP Vakfı başkanı Lisa Marsh Ryerson ise programın başarısını, katılımcıların gelirlerini artırmalarına ve savunmasız nüfus için istihdam beklentilerini iyileştirmelerine ne kadar iyi yardımcı olduğuna bağlı olarak değerlendireceğini belirtti. Ryerson, sonuçların AARP’ın katılımcı topluluklar için kapsamlı bir ekonomik etki raporu hazırlamasını sağlayacağını da dile getirdi. Bu bulgulara dayanarak, kuruluşlar çabalarını ulusal düzeyde ölçeklendirmeyi planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu