GÜNDEM

Google, ‘itibar riski’ nedeniyle ChatGPT’ye rakip çıkarmayacak

Google, itibar riskiyle ilgili korkular nedeniyle kendi konuşkan AI botunu şimdilik yayınlamamaya karar verdi.

ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi, bazılarının yapay zeka sohbet robotlarının yakında geleneksel arama motorlarının yerini alabileceği konusunda spekülasyon yapmasına neden oldu. Ancak Google, yapay zeka sohbet robotlarıyla ilgili önyargı ve gerçeklik gibi olağanüstü sorunların, aramanın yerini almaya hazır olmadığını söyledi. Google’daki yöneticiler, teknolojinin, sohbet robotlarının önyargısı ve basitçe bilgi uydurma eğilimleri gibi sorunlarla, kullanıcıların önüne koymak için hala çok olgunlaşmamış olduğunu açıkladı.

Raporlara göre, Alphabet CEO’su Sundar Pichai ve Google’ın yapay zeka başkanı Jeff Dean, yakın zamanda yapılan bir toplantıda ChatGPT’nin yükselişini ele aldı. Bir çalışan, Google rakibi Microsoft ile OpenAI tarafından geliştirilen botun lansmanının arama devi için “kaçırılmış bir fırsat” olup olmadığını sordu. Pichai ve Dean’in, Google’ın AI dil modellerinin OpenAI’ınkiler kadar yetenekli olduğunu, ancak teknolojinin getirdiği “itibar riski” nedeniyle şirketin küçük bir başlangıçtan daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini söyleyerek yanıt verdiği bildirildi.

Google, OpenAI’ın ChatGPT’sine eşit kapasiteye sahip bir dizi büyük AI dil modeli (LLM) geliştirdi. Bunlar, tümü Google’ın arama motorunu iyileştirmek için kullanılmış olan BERT, MUM ve LaMDA’yı içeriyor. Ancak bu tür iyileştirmeler incelikli ve amaçlarını daha iyi anlamak için kullanıcıların sorgularını ayrıştırmaya odaklanıyor. Örneğin Google, bir aramada bir kullanıcının kişisel bir kriz yaşadığını öne sürdüğünde MUM’un bunu anlamasına yardımcı olduğunu ve bu kişileri yardım hatlarına ve Samaritans gibi gruplardan gelen bilgilere yönlendirdiğini söylüyor. Google, kullanıcılara yapay zeka sohbet robotu teknolojisini deneyimlemek için AI Test Kitchen gibi uygulamaları da piyasaya sürdü ancak kullanıcılarla çeşitli şekillerde etkileşimleri kısıtladı.

OpenAI de daha önce LLM teknolojisini geliştirirken nispeten temkinliydi, ancak ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle rotasını değiştirerek erişimi halka tamamen açtı. Sonuç, şirket sistemi ücretsiz kullanımda tutmak için büyük maliyetlere katlansa bile, OpenAI için faydalı bir tanıtım oldu. Bununla birlikte ChatGPT gibi LLM’ler, dil oluşturmada dikkate değer bir esneklik gösterse de birçok sorunları da bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu