GÜNDEM

Google Haritalar’dan en çevre dostu rota!

Google seyahat planlarının karbon emisyonlarına nasıl katkıda bulunabileceğini göstermek için Google Haritalar ve Google Flights’da birtakım özellikler yayınladı.

Google Haritalar, sürücülere hedeflerine ulaşmanın en hızlı yolunu göstermenin yanı sıra, artık yakıt tasarrufu sağlayan rotayı da gösterecek. Bu yeni özellik için Google, ABD Enerji Bakanlığı’nın Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndan alınan ve çevre dostu yönlendirmenin yılda bir milyon tondan fazla karbon emisyonunun atmosfere girmesini önlemeyi tahmin eden verileri birleştirdi.

Google Haritalar uygulamasında en çevre dostu rota, yanında küçük bir yeşil yaprak ile görüntülenecek. Rota seçeneği, yolculuğun ne kadar süreceği ve sürücünün ne kadar yakıt tasarrufu yapabileceği hakkında da bilgiler içerecek.

Bisiklet sürücüleri için seçenekler

Bisiklete binmek araba kullanmaktan daha çevre dostu bir seyahat seçeneği olduğu için Haritalar’da bisikletle yol tariflerinin kullanımı geçen yıl %98’e kadar arttı. Teknoloji devi, bisiklet sürücülerine rotaları hakkında önemli ayrıntılar veren “lite navigasyon” adlı yeni bir özellik sunmaya odaklanıyor.

Lite navigasyon ile bisiklet sürücüleri, ekranlarını açık tutmadan veya adım adım navigasyona girmeden rotalarıyla ilgili ayrıntıları görebilecekler. Ayrıca yolculuk ilerlemelerini takip edebilecek, gerçek zamanlı olarak güncellenen ETA’larını görebilecek ve rotalarının yüksekliği hakkında ayrıntılı bilgi bulabilecekler.

Bisiklet ve scooter paylaşımı

Bisiklet özelliğine ek olarak Google Haritalar; Berlin, New York ve São Paulo dahil 300 şehirde bisiklet ve scooter paylaşımı hakkında daha fazla bilgi sağlayacak bir özellik sunuyor. Bu yeni seçenekle, Google Haritalar kullanıcıları yakındaki bağlantı istasyonlarını bulabilecek ve o anda kaç aracın kullanılabileceğini tespit edebilecek.

Bu özelliği mümkün kılmak için Google, Avrupa merkezli Donkey Republic, Tier and Voi’nin yanı sıra, ABD merkezli Bird&Spin gibi bisiklet ve scooter şirketleri ile ortaklık kuruyor.

Daha az karbon emisyonu olan uçuşlar bulma

Fiyat ve yolculuk süresi bilgilerinin yanı sıra, Google Flights kullanıcıları artık arama sonuçlarında neredeyse her uçuş için karbon emisyonu tahminlerini görebilecek. Tahminlerin “uçuşa özel” ve “koltuğa özel” olduğunu belirten Google yaptığı basın açıklamasında, yeni uçakların eski uçaklara göre daha fazla çevre dostu olduğunu söyledi. Aynı zamanda birinci sınıf ekonomi ve birinci sınıf koltukların, daha fazla yer kapladığını ve toplam emisyonların büyük bir bölümünü oluşturduğunu da ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu