İş

Google çalışanları ofislerine geri dönmeye başladı

Google, daha fazla kişiyi ABD ofislerine geri döndürmek için evden çalışma politikasını değiştiriyor.

Google, çalışanların talep etmeleri halinde ABD dışındaki ülkelerde yılda 14 günden fazla uzaktan çalışabileceklerini söyledi. Teknoloji firması, mevcut evden çalışma düzenlemelerine 1 Eylül’e kadar devam edeceğini açıkladı. Ancak isteyen çalışanlar önümüzdeki aydan itibaren gönüllü olarak ofiste çalışmaya başlayabilecek.

Teknoloji devi, koronavirüs salgını ortaya çıktığında evden çalışmayı öneren ilk şirketlerden biriydi. Google’ın İnsan Kaynakları Operasyonları Başkanı Fiona Cicconi Çarşamba günü çalışanlara gönderdiği bir e-posta mesajında, “Çoğumuzun evden çalışmasının üzerinden bir yıl geçti ve ofise dönme düşüncesi farklı duygular uyandırabilir.” dedi.

Google şu anda, çalışanların haftada en az üç gün ofiste olmasının beklendiği Eylül ayında kapsamlı bir yeniden açılma için hazırlanıyor. O zamana kadar, aşı mevcudiyetine ve Covid-19 vakalarındaki düşüş eğilimine bağlı olarak ofisler sınırlı kapasiteyle yavaşça yeniden açılacak. Ancak ilk geri dönüş süreci gönüllülük esasına göre olacak.

Şirket, çalışanlara Covid-19’a karşı aşı yaptırmalarını tavsiye ediyor ancak işyerine dönmelerini zorunlu kılmıyor. Google, daha uzun vadeli evden çalışma düzenlemelerinin mevcut olduğunu söylüyor.

Arama devi, çoğu personelin süresiz olarak uzaktan çalışmaya devam etmesine izin veren teknoloji rakiplerinden farklı bir yaklaşım benimsiyor. Twitter, çalışanlarının çoğunun kalıcı olarak evden çalışmasına izin vereceğini açıklamıştı. Bazı büyük şirketler, çalışanların zamanlarını ev ve ofis arasında paylaştırdıkları, hibrit iş düzenlemelerini test etmeyi planlıyor.

Facebook’un küresel iş Grubunun Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, mevcut evden çalışma düzenlemeleri hakkında konuşurken “Hiçbirimiz bu sorunu çözemedik.” ifadelerini kullandı. Bloomberg’in ev sahipliği yaptığı bir panelde konuşan kıdemli Facebook yöneticisi, “Bu durumu anlık olarak adapte olmaya çalışıyoruz. Gerçek şu ki, hepimiz bunu birlikte çözmeye çalışıyoruz.” dedi.

Facebook, küresel salgın sırasında evden bir yıldan fazla çalıştıktan sonra Mayıs ayında Silikon Vadisi ofislerini yeniden açmaya başlayacak. Şirketin en büyük ofisleri Eylül ayı başına kadar yüzde 50 kapasiteye ulaşmayacak.

Türkiye’de de bazı büyük şirketler evden çalışmayı kalıcı hale getirmek için adımlar atmaya başladı. Çalışanları ile özel sözleşmeler yapan bu şirketler büyük ofis plazalarını boşaltıp maliyetleri azaltma çabalarına da girmeye başladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu