GÜNDEM

Goodyear, Ay araçları için metal lastikler geliştirecek

Goodyear, NASA’nın yaklaşmakta olan Artemis görevine hizmet edecek yeni bir Ay hareketlilik aracının geliştirilmesinde GM ve Lockheed Martin’e katılıyor.

Apollo döneminde kullanılan ilk kez Lunar Roving araçlarında bulunan lastikleri tasarlayan Goodyear ayrıca, 250 dereceye kadar ısı tutabilen çeşitli metal alaşım bileşimleri de geliştiriyor.

Buna bağlı olarak bir Goodyear sözcüsü, araçların maruz kalacağı -250 derecelik sıcaklıklarda süneklik özelliklerini koruyabilen ve aynı zamanda 250 derecenin üzerinde ısıya dayanabilen çeşitli metal alaşım bileşimlerinin geliştirildiğini söyledi. Şirket yaptığı açıklamada, Ay hareketliliğini ilerletmek ve Ay’daki zorlu koşullara dayanmak için mikro mobilite, otonom servisler ve yolcu araçları ile Dünya’da kullanılan gelişmiş havasız lastik teknolojisinden yararlandığını belirtti.

Ayrıca Goodyear’ın Küresel Operasyonlar ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Helsel proje hakkında, Ay’ın son derece zorlu çalışma ortamı için lastik yapmaktan öğrendikleri her bilginin, Dünya’da daha iyi havasız lastikler yapmalarına yardımcı olacağını dile getirdi. Lastikler, Ay regolitinde çekiş sağlamak için optimize edilmiş dişlere ve aracı Dünya’nın altıda bir yerçekiminde sabit tutmak için ayarlanmış esnek ekipmanlara sahip olacak.

Bununla birlikte General Motors (GM) ve Lockheed Martin, GM’in Ultium elektrikli güç aktarma organını temel alan, otonom sürüş kabiliyeti için donatılacak bir dizi araç üzerinde çalışıyor. Şirketler, aracı Ay yüzeyine göndermeyi ve bir kiralama programı aracılığıyla ziyaret eden herhangi bir göreve sunmayı planlıyor. Ayrıca küçük bakım gerektiren 10 yıl veya daha fazla çalışacak şekilde tasarlıyor. Bu da lastiklerin, Ay Gezici araçlarını beraberinde getiren orijinal lastiklerden çok daha uzun süre dayanması gerekeceği anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu