GÜNDEM

GM Defence, Hummer EV temelli askeri araç üretmeyi planlıyor

GM Defence’in ilk büyük askeri sözleşmesi, ABD Ordusu’na yeni Piyade Bölüğü Araçları üretmek üzere geçen yıl yaklaşık 214,3 milyon dolarlık bir sözleşmeyle hayata geçti.

General Motors’un askeri odaklı şirketi olan GM Defence Başkanı Steve duMont verdiği bir demeçte, GM Defence’in GMC Hummer EV temelli bir askeri araç inşa etmeyi planladığını açıkladı. Steve duMont, GM Defence’in ana şirketinin EV planlarını ticarileştirmeye yardımcı olmak için bir “elektrikli Hafif Keşif Aracı (eLRV) inşa etmek istediğini söyledi. Hummer EV’nin özel alıcılara sunulan bir karbon kopyası olmayacak, ancak GM’in Ultium pil teknolojisi ve üretim EV’sinden çeşitli modifiye edilmiş parçalar dahil olmak üzere SUV ile benzerlik taşıyacak.

ISV Chevy Colorado ZR2’ye dayanan Hummer EV tabanlı araç, ABD Ordusu’nun gelecek yıl hazır olduğunda test etmesi için potansiyel yeni bir proje olacak.

GM Defence Ürün Geliştirme ve İleri Mühendislikten Sorumlu Başkan Yrd. Rick Kewley, şirketin test ve askeri değerlendirme için Hummer temelli eLRV prototiplerini gelecek yıl birleştireceklerini söyledi. eLRV programı henüz netlik kazanmadı ancak ordu, böyle bir araç hakkında şirketlerden bilgi istedi. Mayıs ayında Defence News, GM dahil 10 şirketin, ordunun arazi kabiliyetini test edebilmesi, hedefleri tanımlayabilmesi ve olası çözümleri bildirebilmesi için elektrikli araçlar getirdiğini bildirdi.

Bilgilendirme aşamasını takiben prosedür gereği ordunun, şirketlerin prototip üretmesi için böyle bir aracın ayrıntılı özelliklerini yayınlaması gerekecek. Ordu daha sonra araçları üretmek için iki şirket belirleyecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu