GÜNDEM

Ford, 2023’e kadar elektrikli Mustang üretimini üç katına çıkaracak

Ford CEO’su Jim Farley, Mustang Mach-E talebini karşılayacak kadar hızlı üretimin zor olduğunu ama bunu başarabileceklerini söyledi.

ABD’li otomobil devi Ford, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, 2023 yılına kadar Kuzey Amerika ve Avrupa için tamamen elektrikli Mustang Mach-E SUV üretimini üç katına çıkararak yılda 200.000 adet üreteceğini açıkladı.

Ford elektrikli araç pazarında, Volkswagen ve küresel EV lideri Tesla’yla rekabet ederken, asırlık rakibi General Motors ve Avrupalı ​​otomobil üreticisi Stellantis’a karşı da elini güçlü tutmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde üst düzey bir Ford yöneticisi şirketin önümüzdeki iki yıl içinde Lightning kamyoneti ve E-Transit minibüsü de dahil olmak üzere yıllık yaklaşık 600.000 elektrikli araç üretim kapasitesini hedeflediğini söyledi.

Yayınlanan bir habere göre ayrıca Ford, Mustang Mach-E SUV’larının üretimini artırmak için Explorer ve Lincoln Aviator crossover modellerinin elektrikli versiyonlarının üretimini yaklaşık bir buçuk yıl ertelediğini de duyurmuştu. Ancak Ford Kuzey Amerika’nın COO’su Lisa Drake, şirketin iyimserliğinin, 200.000’e yaklaşan perakende rezervasyonlarıyla F-150 Lightning kamyoneti için artan talepten kaynaklandığını belirtti. Bu nedenle Ford, tedarikçilerine yeni elektrikli otomobillerinin üretimi için Aralık 2024’ü işaret etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu