GÜNDEM

Facebook’un ilk akıllı gözlüğü: Ray-Ban Stories

299 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulan akıllı gözlükler, çeşitli popüler Ray-Ban modellerinde mevcut olacak.

Facebook ve Ray-Ban, ‘Ray-Ban Stories’ adlı bir dizi akıllı gözlüğü piyasaya sürdü. Wayfarer, Round ve Meteor olmak üzere üç modelde sunulan gözlükler, fotoğraf ve video çekmek için bir çift entegre 5 MP kamera, gizli açık kulak hoparlörler ve üç mikrofonlu ses dizisinden oluşuyor.

Fotoğrafların ve 30 saniyeye kadar videoların anında yakalanmasını sağlayan Anında Kamera Yakalama moduna sahip gözlüklerde, kameralar açıkken ve fotoğraf ya da video kaydı yapılırken bir LED göstergesi aktif oluyor. Kullanıcılar ayrıca, eller serbest video ve fotoğraf çekmek için “Hey Facebook, fotoğraf çek” gibi “Hey Facebook”u başlatan komutları kullanarak sesle akıllı gözlüğü kontrol edebiliyor. Facebook View ile birlikte gelen akıllı gözlük ile kullanıcılar, gözlüklerde yakalanan içeriği içe aktarma, düzenleme ve paylaşmanın yanı sıra, kullanıcının telefonunda depolanan herhangi bir sosyal uygulamaya da yükleme yapabiliyor.

Klasik Ray-Ban’lere benzeyen gözlükler, üzerinde herhangi bir Facebook markası taşımıyor. Google Glass’ın çeşitli modellerine kıyasla, “sıradan” bir gözlük gibi görünüyorlar.

Ray-Ban’in ana şirketi EssilorLuxottica’nın Giyilebilir Cihazlar Başkanı Rocco Basilico, Ray-Ban Stories hakkında, “Bu akıllı gözlük, tüketicilerin teknoloji ve moda arasında seçim yapmak zorunda kalmadıkları kilometre taşı ürünü olacak. Kullanıcılar en sevdikleri Ray-Ban modelini kullanarak hem anı yaşayacak hem de bağlantıda kalacak.” dedi.

Facebook Reality Labs Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth ise şunları söyledi: “Ray-Ban Stories, insanların anı yaşamalarına ve birlikte oldukları ya da birlikte olmayı diledikleri insanlarla bağlantıda kalmalarına yardımcı olmak için tasarlandı. EssilorLuxottica’nın mükemmeliyetçi vizyonu ile akıllı gözlüklerin beklentilerini yeniden tanımlayarak stil sahibi bir ürün ortaya çıkarmayı başardık. İnsanların hem çevrelerindeki dünyayla bağlantıda kalmaları hem hayatın en önemli anlarında gerçek anlamda var olmaları hem de bunu yaparken iyi görünmeleri için tamamen yeni bir yol sunuyoruz.”

Ray-Ban Stories gözlükler güneş, numaralı, polarize, gradient, transitions ve şeffaf dahil olmak üzere çeşitli cam seçenekleriyle geldi. 299$/329€/299£’dan başlayan fiyatlarla sunulan gözlükler şu anda ABD, İngiltere, İtalya, Avustralya, İrlanda ve Kanada’daki Ray-Ban mağazalarında ve Ray-Ban.com’da satışa sunuldu. Akıllı gözlükler, 13 Eylül’de de SunglassHut, LensCrafters, OPSM, David Clulow ve Salmoiraghi&Viganò dahil olmak üzere seçkin Luxottica perakende satış noktalarından, kısa bir süre sonra da seçili toptan satış mağazalarından satın alınabilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu