GÜNDEM

Facebook ve Instagram Avrupa’da kapatılabilir

Meta, veri paylaşımı anlaşmazlığı nedeniyle Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı kapatabileceğini duyurdu.

Meta, kullanıcı verilerini ABD sunucularına geri aktaramazsa Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı kapatmayı düşündüğünü söyledi. Şirket faaliyetlerinin özellikle farklı ülkeler ve bölgeler ile farklı ürünler arasında verilerin nasıl aktarılabileceğine veya işlenebileceğine ilişkin düzenlemelere tabi olduğunu kaydetti. Bu nedenle, veri aktarımını sınırlayan herhangi bir yeni kuralın, şirketin hizmet işleyişinde önemli değişikliklere yol açabileceği belirtiliyor. Avrupa’daki düzenleyiciler ise şu anda AB vatandaşlarının kullanıcı verilerinin nasıl aktarılacağını belirleyecek yeni yasalar hazırlıyor.

Şirket yaptığı açıklamada yeni bir transatlantik veri aktarım çerçevesi dahilinde standart sözleşme maddelerine (SCC) güvenemedikleri takdirde Avrupa’dan çekilebileceklerini açıkladı. Ancak Meta ve diğer birçok kuruluşun küresel hizmetleri işletmek için veri aktarımlarına ihtiyacı olduğunu da belirtti. Bir Meta sözcüsü, şirketin Avrupa’dan ayrılmak istemediğini ve böyle bir planının olmadığını belirtse de veri kısıtlamaları küresel hizmetlerini etkileyebilir. Veriler, şirketin milyarlarca dolarlık gelirinin neredeyse tamamını oluşturan reklam payının merkezinde yer alıyor ve kıtadan bilgi transferini denetleyen çerçeveler şimdilik belirsizliğini koruyor.

SCC’ler veri aktarımı için yasal dayanak olarak kullanılamazsa, Facebook’un Avrupalı ​​kullanıcılar hakkında topladığı verilerin çoğundan kurtulması gerekecek. Şirket uymadığı takdirde ise 2,8 milyar dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Temmuz 2020′de Avrupa Adalet Divanı, AB ile ABD arasındaki veri aktarım standardının Avrupa vatandaşlarının mahremiyetini yeterince korumadığına karar verdi. AB’nin en yüksek yasal otoritesi olan mahkeme, AB vatandaşlarının Amerikan hükümetinin gözetimine karşı etkili bir yolu olmadığı sonucuna vardıktan sonra, ABD firmalarının Avrupa kullanıcı verilerini ABD’ye göndermesi kısıtlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu