GÜNDEM

Elektrikli Porsche şarj süresi rekorunu kırdı

Porsche Taycan, Los Angeles’tan New York’a 2,5 saatten daha az şarjla seyahat ederek en kısa şarj süresi rekorunu kırdı.

2021 Porsche Taycan, 4.500 kilometrelik yolculukta yalnızca 2,5 saatlik şarj süresi harcayarak, Amerika kıtasını elektrikli bir araçla geçmek için en kısa şarj süresi için Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı. Elektrikli araç menzili dalında çok sayıda Guinness Dünya Rekoru sahibi olan Wayne Gerdes tarafından sürülen 2021 Porsche Taycan, kıyıdan kıyıya 4.500 km’den fazla yol kat etti ve yol boyunca arabayı şarj etmek için sadece 2 saat, 26 dakika ve 48 saniye harcadı. Rekoru kırma gerekliliklerinin bir parçası olarak, Porsche tarafından yapılan her şarj işlemi bağımsız tanıkların yardımıyla belgelendi. Ayrıca, Porsche’nin kat ettiği her kilometre videoya kaydedildi.

Porsche Taycan; Premium Paket, Uyarlanabilir Hız Sabitleyici ve Porsche Electric Sport Sound gibi yolculuğu kolaylaştıran eklentilerin yanı sıra, üst düzey Performance Battery Plus ile donatıldı. Ayrıca sürüşe hazırlanırken Gerdes, rotasını çizmek için Plug Share ve Electrify America uygulamalarını kullandı.

Gerdes, mevcut rekorun neredeyse üç kat, Tesla Model S tarafından belirlenen rekor şarj süresinden de beş kat daha fazlasını yaptı. Ayrıca Gerdes, Taycan’ın beklenenden daha iyi performans gösterdiğini, konfor ve yol tutuşunun mükemmel olduğunu söyledi.

Elektrikli araç şarjı, içten yanmalı bir araca yakıt doldurmak kadar hızlı olmadığından ve bu nedenle yolculuklar daha uzun sürdüğünden, sürüşü yapan elektrikli araçların odak noktalarından biri genellikle şarj süresini kısaltmak oluyor. Bu nedenle bu rekor, ortaya çıkan pil teknolojileriyle yakında elektrikli araçların şarj sürelerini ve menzilini kökten iyileştirebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu