GÜNDEM

Egzersiz yapmak beyni güçlendiriyor

Ezgersiz yapan yaşlı insanlar, nöronlar arasındaki bağlantıları güçlendiren protein sınıfından daha fazlasına sahip oluyor.

San Francisco’da yapılan yeni bir araştırma, yaşlı bireyler enerjik kaldıklarında beyinlerinin nöronlar arasındaki bağlantıları güçlendiren fazladan bir protein kategorisine sahip olduğunu keşfetti. Bu koruyucu etki, öldükten sonra alzheimer ve farklı nörodejeneratif rahatsızlıklarla ilgili zehirli proteinlerle dolu olan kişilerin beyin yapılarında bile saptandı.

Çalışmanın baş yazarı olan Kaitlin Casaletto, araştırmanın sinaptik protein düzenlemesinin fiziksel aktivite ile ilgili olduğunu, ayrıca insan verilerini kullanarak faydalı bilişsel sonuçların yönlendirebileceğini göstermek için yapılan ilk çalışma olduğunu söyledi.

Fiziksel aktivitenin biliş üzerindeki faydalı etkileri farelerde saptanmış, ancak insanlarda gösterilmesi çok daha zor olmuştu. Casaletto ile çalışmanın diğer kıdemli yazarı William Honer, Rush Üniversitesi’ndeki Hafıza ve Yaşlanma Projesi’nden elde edilen verilerden yararlanmak için birlikte çalıştı. Araştırma kapsamında, öldüklerinde beyinlerini bağışlamayı kabul eden yaşlı katılımcıların ileri yaştaki fiziksel aktiviteleri incelendi.

Casaletto, nöronlar arasındaki bağlantıların bütünlüğünü korumanın demanstan kurtulmak için hayati önem taşıdığını çünkü bilişin gerçekleştiği yerin sinaps olduğunu belirtti. Ayrıca fiziksel aktivitenin sinaptik işleyişin artmasına yardımcı olacağını da dile getirdi.

Honer ve Casaletto, egzersiz yapan yaşlı insanların nöronlar arasında bilgi alışverişini kolaylaştıran daha yüksek protein seviyelerine sahip olduğunu buldu. Bu sonuç, Honer’in daha önceki çalışmasında, öldüklerinde beyinlerinde bu proteinlerden daha fazlasına sahip olan kişilerin bilişlerini yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha iyi sürdürebildiklerini bulmasıyla da örtüşüyordu.

Honer, çalışmanın beynin hafıza yeri olan hipokampüsün ötesinde, bilişsel işlevle ilişkili diğer beyin bölgelerini de kapsadığını keşfettiklerini söyledi. Aynı zamanda fiziksel aktivitenin, sinaptik iletimi kolaylaştıran proteinlerin sağlıklı işlevini destekleyen ve uyaran küresel bir sürdürülebilir etki gösterebileceğini de sözlerine ekledi.

Sinaptik bütünlük ile ilişkili proteinlerin daha yüksek seviyelerine sahip yaşlı erişkinlerde alzheimer hastalığına yol açan nörotoksisite kaskadının zayıfladığını belirten Casaletto, bu iki çalışmanın birlikte ele alındığında beyni alzheimer hastalığına karşı desteklemek için sinaptik sağlığı korumanın potansiyel önemini gösterdiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu