GÜNDEM

e-scooter ve e-bisiklet yaralanmaları yüzde 70 arttı

Mikromobilite ürünlerinin yol açtığı yaralanmalar ve ölümlerin yer aldığı rapor, doğru ve güvenilir kullanımın önemine dikkat çekiyor.

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu (CPSC) verileri elektrikli scooter, bisiklet, hoverboard ve diğer mikro mobil ürünlerde eksik ekipmanlı kullanımların yol açtığı yaralanmaların, son dört yılda yüzde 70 oranında arttığını ve yaklaşık 200 bin 000 acil servis vakasına neden olduğunu kaydetti. Bu ürünlerin neden olduğu yaralanmaların istikrarlı bir şekilde arttığı görülen raporda, 2017’de 57 bin 800 olan hastane vakasının geçen yıl 34 bine kadar yükseldiği saptandı.

CPSC, elektrikli scooterların diğerlerine göre daha fazla yaralanmaya neden olduğunu belirtti. Küçük, hızlı ve sessiz elektrikli scooterlar seyahat etmenin eğlenceli ve etkili bir aracı olsa da güvenli olmayan sürüşler ve çarpışmalara, ciddi yaralanmalara veya ölümlere neden olabiliyor. Bu tehlike yayalara kadar uzanıyor. Öyle ki Haziran ayında aktris Lisa Baynes’in ölümü, New York’ta yolun karşısına geçerken elektrikli scooter çarpmasıyla gerçekleşmişti.

Geçtiğimiz yıl konuyla ilgili yayınlan bir başka raporda CPSC, elektrikli scooter kazalarında kırık ya da çatlakların yaygın bir sorun olduğunu, hoverboardların da yangınlara yol açtığını tespit etti.

CPSC’nin geçen yılki soruşturma sonuçları, e-bisiklet ve e-scooter sürücülerinin kamyonlar da dahil olmak üzere diğer araçlarla çarpıştıktan sonra birden fazla ölümün meydana geldiğini de kaydetti. Ağustos 2019’da 43 yaşındaki bir elektrikli bisiklet sürücüsü, yaya geçidinde bulunan bir yayaya çarpıp kişinin yaralanmasına neden oldu.

Bu araçların hiçbirini kullanmak için sürücü belgesine ihtiyaç duyulmuyor ve e-scooter, e-bisiklet kiralama sağlayan uygulama tabanlı hizmetler, bunların kullanılabilirliğini artırarak birçok şehir ve toplulukta park etme ve diğer sorunlara neden oluyor.

CPSC, ürünleri tehlikeli kılan mekanik, elektriksel ve insan faktörlerini ele almak için gönüllü standartlar geliştirmek üzere ASTM International ve Underwriters Laboratories ile birlikte çalışıyor. Ajans, kask takmanın yanı sıra, elektrikli scooter sürücülerinin scooter’larında kontrol kaybına ve çarpışmalara neden olabilecek hasar olup olmadığını kontrol etmelerini de tavsiye ediyor.

Mikromobilite ürünlerini kullanırken yaralanmaları önlemenin en iyi yolları, öncelikle her zaman kask takmaktır. Aynı zamanda bir e-scooter sürmeden önce gidon, fren, zil, ışıklar, lastikler, kablolar ve çerçevenin incelenerek herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edilmelidir; çünkü e-scooter’ın hasar görmesi, kontrol kaybına ve bir çarpışmaya neden olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu