GÜNDEM

Dünya’nın yıl içerisindeki Güneş’e en yakın günü: Günberi

Dünya, yeni yılın başlangıcında meydana gelen ve yıllık bir gök olayı olan Güneş’e en yakın yaklaşımını Salı günü yaptı.

Dünya, günberi ya da Perihel olarak bilinen bir konumlanma ile 3 Ocak Salı günü saat 17:07’de Güneş’e olan en yakın noktasına ulaştı. Çıplak gözle anlaşılamasa da gezegen şu anda Güneş’e, Dünya’nın yıldızın etrafındaki yörüngesindeki en uzak noktaya ulaştığı zamana göre yaklaşık 4 milyon 828 bin 32 km daha yakında bulunuyor.

Dairesel bir yörünge yerine Güneş etrafında eliptik bir yörünge izleyen Dünya, ana yıldızının etrafındaki bir döngüyü tamamlamak için 365 gün boyunca seyahat ediyor. Bu süre içerisinde Güneş’e en yakın noktası yılın başlarında, en uzak noktası ise aylar sonra gerçekleşiyor.

Bu yıl, Dünya 4 Temmuz’da Güneş’ten en uzak konumunda olacak. Günötesi olarak adlandırılan o an, iki gök cismi arasındaki mesafe 152 milyon 83 bin 8 km fazla uzadığında gerçekleşecek. Perihelion’da, Dünya Güneş’ten yaklaşık 147 milyon 94 bin 42 km uzaklıkta bulunuyor. Ortalama olarak ise gezegen, Güneş’ten yaklaşık 149 milyon 668 bin 992 km uzaktadır.

Perihelion terimi eski Yunanca’da, “yakın” anlamına gelen “peri” ve Güneş anlamına gelen “helios” kelimelerinden gelir. Günöte yani Aphelion ise “uzak” anlamına gelen “apo”nun “helios” ile birleştirilmesinden oluşur. Her terim bazen bir gök cismi ile ev sahibi arasındaki en yakın veya en uzak noktayı ifade eden bir apsis olarak adlandırılır.

Kuzey Yarım Küre’de günberi kış mevsiminde ve günötesi yaz aylarında meydana gelse de Dünya’nın Güneş etrafındaki eliptik yörüngesi mevsimlere neden olmaz. Aksine, gezegenin kendi ekseni etrafında dönerkenki eğikliği kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar arasındaki değişiklikleri yönlendirir. Bu nedenle, gezegenin bu kısmı Güneş’ten uzaklaştığında Kuzey Yarım Küre’de kış mevsimi yaşanır ve Kuzey Yarım Küre Güneş’e doğru eğildiğinde yaz mevsimi başlar.

Günberi tipik olarak Ocak ayı başlarında, günötesi ise genellikle Temmuz ayı başlarında meydana gelir, ancak Dünya’nın yörüngesi biraz eksantrik olduğundan, bu zamanlamalar yıldan yıla değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu