GÜNDEM

Dünyanın ilk yaşayan robotları üreyebilecek!

ABD’li bilim insanlarının çığır açan bu keşfi travmatik yaralanmalara, doğum kusurlarına, kansere ve yaşlanmaya çözüm sağlayabilir.

ABD’li bilim insanları, “ksenobotlar” olarak bilinen yaşam formlarının artık bitkilerde ve hayvanlarda görülmeyen bir şekilde üreyebileceğini açıkladı. Adını aldığı Afrika pençeli kurbağasının (Xenopus laevis) kök hücrelerinden oluşan ksenobotlar, bir milimetreden daha az genişlikte bulunuyor. 2020 yılında yapılan deneylerde, minik lekelerin hareket edebildikleri, gruplar halinde birlikte çalışabildikleri ve kendi kendilerini iyileştirebildikleri görüldü.

Vermont Üniversitesi, Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları, bilinen herhangi bir hayvan veya bitkiden farklı, tamamen yeni bir biyolojik üreme biçimi keşfettiklerini söylediler. Tufts Üniversitesi’nden Profesör Michael Levin, kurbağaların kullandıkları üreme yöntemlerinin, onlara yeni bir ortam verildiğinde yeni bir hareket yolu bularak üreyebildiklerini söyledi.

Araştırmacılar, ksenobotları yapmak için kurbağa embriyolarından canlı kök hücreleri kazıdılar ve onları kuluçkaya bıraktılar. Deneyler, organizmaların yüzerek tabakalara girebildiğini, diğer tek hücreleri bulabildiğini ve “bebek” ksenobotları bir araya getirebildiğini gösterdi. Aynı zamanda araştırmacılar, yapay zeka yardımıyla ksenobotları bu tür kopyalamada daha etkili hale getirmek için milyarlarca vücut şeklini test etti. Böylelikle 1980’lerin video oyunu Pac-Man’e benzeyen bir C-şekli bulundu. Sonuç olarak, organizmanın bir petri kabında minik kök hücreler bulabildiğini, yüzlercesini ağzında toplayabildiğini ve birkaç gün sonra hücre demetinin yeni ksenobotlara dönüştüğünü keşfettiler.

Bu araştırmanın rejeneratif tıptaki ilerlemeler için faydalı olabileceğini söyleyen araştırmacılara göre, moleküler biyoloji ve yapay zekanın bu kombinasyonu, vücuttaki ve çevredeki bir dizi görevde potansiyel olarak kullanılabilir. Bu görevler okyanuslarda mikroplastik toplamak, kök sistemlerini ve rejeneratif tıbbı incelemek gibi şeyleri içerebilir.

Kendi kendini kopyalayan biyoteknoloji olasılığı endişelerine karşı araştırmacılar, canlı makinelerin tamamen bir laboratuvarda bulunduğunu, biyolojik olarak parçalanabildiklerini ve etik uzmanları tarafından düzenlendiği için kolayca kapatılabildiğini söylediler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu