GÜNDEM

‘Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği’ ilk enerjisini üretti

İlk enerjisini üreten Hornsea 2, tam faaliyete geçtiğinde ‘dünyanın en büyük faaliyet gösteren açık deniz rüzgar çiftliği’ unvanına sahip olacak.

Danimarkalı enerji firması Orsted, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar santrali Hornsea 2’nin ilk enerjisini ürettiğini ve tesisin ilerlemesinde çok önemli bir gelişme kaydedildiğini duyurdu. İngiltere’nin doğu kıyısından yaklaşık 89 kilometre uzakta yer alan Hornsea 2′nin ölçeği oldukça büyük. 462 km²’lik bir alana yayılan santral, Siemens Gamesa’nın 165 türbinini kullanacak ve 1,3 gigawatt’tan fazla kapasiteye sahip olacak. Şirket, tüm çalışmalar bittiğinde santralin 1,3 milyondan fazla eve elektrik sağlayacağını söylüyor.

Proje ilk enerjisini geçtiğimiz günlerde üretti. Orsted’e göre Hornsea 2, 2022′de tam olarak faaliyete geçtiğinde dünyanın en büyük faaliyet gösteren açık deniz rüzgar çiftliği unvanına sahip olacak. Şirket, bu başarının şu anda Hornsea 2′nin “kardeş projesi” olan Hornsea 1′e ait olduğunu da söylüyor.

Hornsea 2′nin program direktörü Patrick Harnett, şirketin duyurusu ile birlikte yayınlanan açıklamada, kalan türbinleri kurarken yıl sonuna kadar rüzgar çiftliğini test etmeye, devreye almaya ve enerji üretmeye devam ederek bitiş noktasına getireceklerini söyledi.

Birleşik Krallık, önümüzdeki yıllarda genişlemeye hazır görünen olgunlaşmış bir açık deniz rüzgar sektörüne de ev sahipliği yapıyor. Yetkililer, 2030 yılına kadar 40 GW kapasiteye ulaşmayı amaçlıyor. Enerji, İçişleri ve Ticaret Departmanları ise 2030 yılına kadar 30 gigawatt açık deniz rüzgar enerjisi sunmak istediklerini söylüyor. Böylelikle, binlerce istihdam sağlamanın yanı sıra, milyarlarca dolarlık yatırımın da önü açılmış olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu