GÜNDEM

Dünyada ilk kez 3D baskılı protez göz nakli gerçekleşti

Londra’daki Moorfields Göz Hastanesi’nde bir hastaya, dünyada 3D baskılı ilk göz nakli yapıldı.

3D baskı teknolojisi, mühendislere ve grafik tasarımcılarına yardımcı olmasının yanı sıra sağlık sektöründe de çok yönlü kullanımlarla kendini gösteriyor. Moorfields Göz Hastanesi’nde dünyada ilk 3D baskılı göz nakli ameliyatını ise Londra’daki Hackney’de yaşayan bir mühendis olan 47 yaşındaki Steve Verze geçirdi.

Yaptığı bir basın açıklamasında, protezin bir hasta için oluşturulan tamamen dijital ilk protez göz olduğunu belirten Moorfields Göz Hastanesi, gözün diğer alternatiflerden daha gerçekçi olduğunu ve “gözbebeği için daha net tanım ve gerçek derinliğe” sahip olacak şekilde tasarlandığını söyledi.

Diğer protez gözler, göz yuvasına gömülen bir disk üzerine elle boyanmış bir iristen oluşuyor. Ancak hastanenin açıklamasına göre, tasarımları ışığın gözün “tam derinliğine” geçmesini engelliyor. 3D protez gözün, daha gerçekçi görünmesinin yanı sıra, prosedürde daha az zararsız doku oluşturduğu da belirtiliyor. Ayrıca, geleneksel protezleri takmak için göz yuvasından bir kalıp alınması gerekirken, 3D protez göz geliştirmede, yuva ayrıntılı bir görüntü oluşturmak için göz dijital olarak taranıyor.

Her iki gözün de aynı görünmesini sağlamak için hastanın işlevsel gözü de tarandı. Protez göz, baskıları tamamlanmak üzere ilk önce Almanya’ya gönderildi. Daha sonra Moorfields Göz Hastanesi’ndeki oküler uzmanı tarafından testleri tamamlandı. Moorfields hastanesi aynı zamanda, 3D baskının protez bir göz geliştirmek için geçen süreyi 6 haftadan iki veya üç haftaya kadar yarıya indirdiğini söyledi. Bununla birlikte, daha fazla hastayı içeren bir klinik araştırmanın da yakında başlayacağını belirttiler.

Moorfields Göz Hastanesi’ndeki projenin klinik lideri olan oküler onkoloji uzmanı Profesör Mandeep Sagoo yaptığı açıklamada, yeni geliştirme yönteminin potansiyeli konusunda heyecanlı olduğunu belirtti. Ameliyat öncesinde açıklama yapan Sagoo, yaklaşan klinik araştırmanın bu yeni teknolojinin değeri hakkında sağlam kanıtlar sunmasını ve hastalar için ne gibi bir fark yarattığını görmeyi umduklarını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu