GÜNDEM

Drone’lar plastik kirliliğin miktarını ortaya koyuyor

Tsukuba Üniversitesi’nden araştırmacılar, nehir habitatlarındaki plastik kirliliğin miktarını haritalamak için yeni bir yöntem geliştirdiler.

Küresel dünyada insan nüfusu arttıkça üretilen atık miktarı da artmaya devam ediyor. Plastik atıklar, artık dünyadaki her ortamda bulunabiliyor. Öyle ki nehirler, rotaları boyunca atıkları toplayıp taşıdıklarından nehir kıyısı ortamları kirlilik için sıcak noktalara dönüşebiliyor. Bu nedenle, nehirlerdeki plastik atıklar su kalitesini düşürebiliyor, sel riskini artırabiliyor ve nehir ve çevresindeki habitatları kullanan bitki ve hayvan türlerine zarar verebiliyor.

Buna bağlı olarak, çöp sorununu çözmenin ilk adımı plastik atıkların nerede biriktiğini belirlemekten geçiyor. Araştırmanın yazarı Profesör Fatwa Ramdani, çöplerin farklı ortamlarda haritalanması için birçok teknik test edildiği, ancak bunların genellikle karmaşık veya pahalı olduğunu söyledi. Bu nedenle, çalışmalarını akarsu kıyısı sistemlerindeki geniş çapta uygulanabilecek kirliliği haritalamanın daha basit, uygun maliyetli bir yolunu bulmak için başlattıklarını belirtti.

Bunu gerçekleştirmek için araştırmacılar, alçaktan uçan insansız hava araçları kullanılarak toplanan çok yüksek çözünürlüklü optik ve termal görüntülerin bir kombinasyonunu uyguladılar. Öncelikle İHA’lar, Endonezya’nın Malang şehrinde bulunan Brantas Nehri boyunca plastik kirliliği tespit etmek için kullanıldı. Daha sonra görüntüleri işlemek için bir makine öğrenimi yaklaşımı kullanıldı. Ayrıca hangisinin plastikler de dahil olmak üzere farklı nesne türlerini en doğru şekilde tanıyabileceğini görmek için üç farklı makine öğrenimi sınıflandırıcısı test edildi. Profesör Ramdani, bu yöntemleri kullanarak optik ve termal görüntülerin bir kombinasyonunun plastik çöp miktarlarına ilişkin en doğru tahminleri ürettiğini bulduklarını dile getirdi.

Araştırmacılar ayrıca bir sınıflandırma yönteminin (XGBoost) test edilen diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini de buldu. Bu yöntemle ilgili çalışmalar hala devam ediyor. Bulunan yeni yöntemin, kirlilik noktalarının belirlenmesine yönelik yararlı bir adım olacağı düşünülüyor. Plastiklerin çevrede nerede biriktiğini anlamak, temizleme çabalarının hedeflenmesine yardımcı olabilir ve kirlilik kaynakları hakkında fikir verebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu