GÜNDEM

Drone’lar artık insan hayatını kurtarmaya yardımcı olacak

Otonom bir drone sayesinde, kalp krizi geçiren 71 yaşındaki bir adamın hayatı kurtarıldı.

Tıp tarihinde ilk kez bir drone, insan hayatı kurtarmada çok önemli bir rol oynadı. İsveç’in Trollhättan kentinde yaşayan 71 yaşındaki bir adam, geçirdiği kalp krizi sonucunda Everdrone otonom bir drone’un defibrilatör teslim etmesiyle hayata döndü.

Kalp krizi geçiren birinin hayatta kalabilmesi için 10 dakika içinde yardıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle Everdrone’un Acil Tıbbi Havadan Teslimat (EMADE) hizmeti, mümkün olan en kısa sürede yardım sağlamak için tasarlandı. Acil durum ekipleri, cihazı yardım çağrısında bulunan kişinin evine defibrilatör taşıyan bir drone gönderir ve ambulans evlerine varmadan hayat kurtarma süreci başlatılır. Everdrone CEO’su Mats Sallstrom’a göre, bu teknoloji insanların hayatlarını kurtarmak için bir ekip çalışmasında önemli rol oynuyor.

Drone, Karolinska Institutet, SOS Alarm ve Region Västra Götaland’daki Resüsitasyon Bilimi Merkezi ile birlikte geliştirildi. Ekip önce, İsveç’in batısındaki Göteborg ve Kungalv’da defibrilatör teslim etmek için insansız hava araçlarının kullanımını araştırdı. EMADE programını test eden dört aylık bir pilot çalışmasından sonra hizmet, drone’lar için uygun olabilecek 14 kalp krizi uyarısı aldı. Bu vakaların 12’sinde drone’lar havalandı ve 11’i defibrilatörleri başarıyla teslim etti. Defibrilatörlerden yedisi ambulans gelmeden teslim edilerek hayat kurtarma sürecini başlatmış oldu.

Everdrone’a göre, Avrupa’da yılda yaklaşık 275.000 hasta kalp durması nedeniyle acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Ayrıca bu vakaların yaklaşık %70’i sahada defibrilatör olmayan evlerde meydana geliyor. EMADE hizmeti şu ana kadar yaklaşık 200.000 acil hastaya ulaştı. Şirket, bu yıl Avrupa’da daha fazla yerde hizmet sağlamayı planladığını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu