GÜNDEM

Doğa Ana’nın “çöpleri” geri dönüştürerek elmas oluşturduğu keşfedildi

Curtin Üniversitesi’nin yeni araştırmasında, Dünya’nın 400 km’den daha fazla derinliğinde bulunan elmasların, geri dönüştürülmüş eski canlı organizmalardan oluştuğu keşfedildi.

Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth’te bulunan Curtin Üniversitesi, dünyanın en pahalı değerli taşları hakkında yeni bilgiler ortaya çıkardı. Nature’s Scientific Reports’ta yayınlanan araştırma, okyanus kayalarında bulunan elmaslar ile süper-derin kıtasal elmasların, Dünya’nın mantosunun derinliklerinde geri dönüştürülmüş ortak bir organik karbon kaynağını paylaştığını buldu.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Luc Doucet, “Bu araştırma ile organik karbonun, yüzeyin yüzlerce kilometre altında elmaslara dönüştüğünü keşfettik. ‘Manto bulutu’ olarak adlandırılan balon kayaları, Dünya’nın daha derin mantosundan bu değerli taşları volkanik patlamalar yoluyla Dünya yüzeyine taşıyor. Hayatta kalmamız için sürdürülebilirlik konusu günümüzün bir gerekliliği haline gelirken, bu araştırma sayesinde Tabiat Ana’nın milyarlarca yıldır kendisini nasıl geri dönüştürdüğünü öğrenmek bizi oldukça şaşırttı.” dedi.

Üç ana doğal elmas türü; değişken organik ve inorganik karbon karışımı ile mantonun farklı seviyelerinde oluşan okyanus, süper-derin kıtasal ve litosferik elmasları içerir. Araştırmacılara göre keşif, bu üç ana elmas türünün oluşumunu ve konumlarını açıklayan bir model sağlıyor.

“Bu keşif, üç ana elmas türünün tümünün; manto bulutları, levha tektoniği tarafından ortaya çıkan sıcak kayalar ve Dünya’nın daha derinlerinden gelen süper kıta döngüsü ile ilişkili olduğunu ilk kez gösteriyor.” diyen çalışmanın yardımcı yazarı Prof. Zheng-Xiang Li, araştırmanın sadece Dünya’nın karbon döngüsünü anlamaya yardımcı olmakla kalmadığını da söylüyor. Prof. Li’ye göre, manto bulutlarının ve üst bulutların geçmiş konumlarını izleyerek Dünya’nın dinamik tarihine dair daha fazla gizemi ortaya çıkarmak mümkün. Ancak bu, hem kıta hem de okyanus elmaslarının dağılım haritasını çıkararak başarılabilir.

Prof. Li, 400 ila 600 km derinlikteki “manto geçiş bölgesi”nde oluşan elmasların neden yalnızca geri dönüştürülmüş organik karbon kullandığının gizemini koruduğunu söyledi. Li, “Bunun oradaki fiziksel-kimyasal ortamla bir ilgisi olabilir. Yeni keşifler yapmak için daha fazla soru sormaya devam edeceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu