GÜNDEM

Dışarıdaymış gibi hissetmeleri için ineklere VR gözlükler takılıyor

Kış mevsimi nedeniyle ahırlara kapatılan ineklere dışarıdaymış gibi hissetmeleri için sanal gerçeklik gözlükleri takıldı.

Aksaray’da hayvan yetiştiriciliği yapan İzzet Akbaş, ahırdaki ineklerine yaz meralarında dışarıda olduklarını düşündürmek için sanal gerçeklik gözlüğü taktı. İnekler şimdi kendilerini yaz mevsiminde ve bir tarlada olduklarını düşünüyorlar.

İzzet Koçak, sıcak mevsimlerin ve yeşil meraların inekleri daha mutlu ettiğini ve bu sayede daha fazla süt ürettiğini öne süren bir araştırmanın ardından ahırdaki ineklerinde sanal gerçeklik gözlüklerini denedi. İneklerin bu sayede kendilerini daha az stresli hissettiğini söyleyen Koçak, aynı zamanda görsellerin ineklere duygusal destek sağladığını da belirtti.

Hayvanlarda kullanılan gözlükler, veterinerlerle birlikte geliştirildi ve ilk olarak Moskova’daki bir çiftlikte test edildi. İneklere bir yaz tarlasının simülasyonu için Moskova yakınlarındaki Krasnogorsk çiftliği gösterildi. Donanım, bir insan VR kulaklığı alınarak ve hayvanın kafasının özelliklerine göre kalıplanarak geliştirildi. BT uzmanları daha sonra hayvanların benzersiz vizyonuna daha uygun hale getirmek için yazılımdaki renk paletini değiştirdi. İnekler renk körü olmasalar da kırmızı veya yeşili göremezler ve yalnızca sarı ve mavinin donuk tonlarını algılarlar. Bu nedenle Rusya Tarım Bakanlığı da sistemin ineklerin kırmızı tonlarını mavi ve yeşil tonlarından daha iyi algılaması ilkesi üzerine geliştirildiğini söyledi.

Bununla birlikte, daha önce de 180 hayvanına klasik müzik dinleten İzzet Koçak, oldukça olumlu sonuçlar aldığı 10 tane daha kulaklık temin etmeyi planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu