GÜNDEM

Delta varyantı Eylül’deki iş seyahatlerini engelliyor

Delta varyantı nedeniyle iş gezilerini iptal eden şirketler, çalışanlarını mümkün olduğu kadar evlerine yakın tutuyor.

Eylül ayı genellikle yoğun kurumsal seyahat sezonunun başlangıcıdır. Ancak birçok şirket, özellikle ofislere dönüş tarihlerini erteledikleri için çalışanlarını şehir ya da ülke dışına gönderme konusunda tereddüt ediyor.

Amerikan Otel ve Konaklama Derneği’nin Ağustos ayında 400 iş gezgini ile yaptığı bir ankete göre, iş seyahati yapacakların yaklaşık yüzde 60’ı seyahat planlarını erteleyeceklerini, yüzde 67’si de daha az seyahate çıkacaklarını bildirdi.

Eylül ayına kadar iş seyahatlerinin yüzde 60’a ulaşmasını bekleyen Amerikan havayolu şirketi Delta Airlines’a göre de kurumsal seyahat, bu yaz pandemi öncesi seviyelerinin yaklaşık yüzde 40’ına geri döndü.

ABD, Avrupa ve Asya’daki 45 büyük işletmeyle yapılan bir Bloomberg anketi ise şirketlerin yüzde 84’ünün pandemi sonrasında seyahatler için daha az harcama yapmayı planladığını gösterdi.

Raporlara göre, havayolu yöneticileri iptal sayısında artış ve yeni rezervasyon sayısında yavaşlama bildirdi. Avrupa Birliği, üyelerinin ABD’den zorunlu olmayan seyahatleri sınırlamasını tavsiye ederken, Danimarka ve Hollanda ise Amerikalıların ülkeye girişini bir süreliğine askıya aldı.

İş seyahatini sınırlayan şirketler arasında Dell Technologies de yer alıyor. Teknoloji firması, şirket ve müşteriler için “kritik” olması durumunda, yönetici ve başkan yardımcısından onay alınması koşuluyla çalışanın seyahatine izin veriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu