GÜNDEM

DeepMind’ın yapay zekası insan düzeyine yaklaştı

Google’ın sahibi olduğu DeepMind, insan düzeyinde yapay zekaya (AI) ulaşmaya yakın olduklarını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Google’ın şirketi DeepMind yeni bir yapay zeka aracı tanıttı. DeepMind’daki araştırmacılar yapay genel zekaya ulaşma yarışındaki zorlukların çözülmeye yakın olduğunu söyledi. Aynı zamanda bilim insanlarının arayışı, şimdi daha fazla veri ve bilgi işlem gücü gibi AI programlarını bir AGI oluşturmak için ölçeklendirmek üzerine devam ediyor.

DeepMind, üzerinde çalıştığı yapay zeka için bir insanın yapabileceği herhangi bir entelektüel görevi anlama veya öğrenme yeteneğine sahip bir makine veya programı ifade ettiğini ve bunları herhangi bir eğitim olmadan da yapabileceğini açıkladı. Aynı zamanda sohbet etmek, resimlere yazı yazmak, şiir yazmak, gerçek bir robot koluyla blokları istiflemek ve hatta 1980’lerin ev video oyun konsolu oynayabilecek bir AI sistemi olduğunu da belirtti.

Bununla birlikte araştırmacılar, DeepMind’in yeni Gato AI’sinin, insan zekasına rakip olabilecek bir AI yaratmak için sadece büyütülmesi gerektiğini vurguladı. Gato, çok çeşitli ortamlarda 604 farklı görevi tamamlayabiliyor. Ayrıca insan beynindeki sinir hücreleri gibi çalışan birbirine bağlı düğümlere sahip bir bilgisayar sistemi olan tek bir sinir ağı kullanıyor. 

Öte yandan, önde gelen AI araştırmacıları, Oxford Üniversitesi profesörü Nick Bostrom’un biyolojik zekayı aşan bir “süper zeki” sistemin, insanların yerini Dünya’daki baskın yaşam formu olarak görebileceğini tahmin etmesiyle, AGI’ninortaya çıkışının insanlık için varoluşsal bir felaketle sonuçlanabileceği konusunda uyardılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu