GÜNDEM

Çip satışları, artan risklerle beraber 2022′de yüzde 10 yükselecek

Analistler, yarı iletken satışlarının yüzde 9 oranında artmasını ve 2022′de de ilk kez 600 milyar doları geçmesini bekliyor.

Ticaret kredisi sigortacısı Euler Hermes tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre, çip üreticileri pandemi döneminin açık ara en büyük kazananı oldu. Bununla birlikte, yarı iletken alanındaki ivme 2022′ye kadar yükselmeye devam edecek. Öyle ki analistler, yarı iletken satışlarının %9 oranında artmasını ve 2022′de de ilk kez 600 milyar doları geçmesini bekliyor. Bu rakamlar, 2021′de 553 milyar dolara ulaşan %26′lık büyümenin yükseleceğini gösteriyor.

Pandemi sırasında aylarca süren yarı iletken kıtlığı, COVID-19 krizinden sonra çip üreticileri için benzeri görülmemiş büyük bir talebi ortaya çıkardı. Bu da otomobillerden oyun konsollarına kadar çok çeşitli endüstrileri etkiledi. Bununla birlikte, TSMC gibi büyük yonga üreticileri kapasiteyi artırma planlarını açıklasa da bu tesislerin devreye girmesi genellikle uzun zaman alıyor. TSMC’nin Tayvan’da işlem gören hisseleri, iki yılda şimdiden %80′den fazla artış gösterdi.

Yeni yıla bakıldığında analistler, talep büyümesi normalleştikçe ve yeni üretim kapasiteleri hızlandırılmış bir şekilde devreye girdikçe, tüm pazarların rahatlayacağını söyledi. Ek olarak, analistler yarı iletken sektörünün karşı karşıya olduğu dört riski de belirledi:

  • 2020 ve 2021′deki güçlü büyümenin ardından normalleşen taleplerle beraber beklenenden daha büyük bir darbe alan donanım satışları,
  • Pandemiden kaynaklanan tedarik zinciri kesintileri devam ederken üretim faaliyetinde herhangi bir uzun süreli aksaklık döneminden etkilenen yarı iletken talebi,
  • Çin ve ABD arasındaki teknolojik üstünlük savaşındaki duraklamayla birlikte, Çinli şirketler için kritik ABD yarı iletken üretim teknolojisi ve ekipmanı satın alan kısıtlamaların yürürlükte olması,
  • Karlılığı için optimal kapasite kullanımına dayanan yarı iletken sektörü için büyük bir zorluk olduğunu kanıtlayan “olağandışı olumsuz iklim olaylarının artan sıklığı”.

Euler Hermes’e göre, çip sektöründe 2022′nin gidişatını belirleyen çeşitli faktörlerin de olması bekleniyor. Duthoit ise bilgisayarlar ve sunucular gibi alanlarda talebin normalleştirilmesinin ötesinde, Tayvan ve Güney Kore gibi büyük yarı iletken üretim yerlerine zarar veren “öngörülemeyen ve rastgele olaylar” gibi faktörleri belirledi. Bununla birlikte, ABD ve Çin arasındaki teknolojik “Soğuk Savaş“taki yeni gelişmelerin de yarı iletken teknolojisi uzmanlarının Çinli şirketlere satış yapmasını engelleyebileceğini ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu