GÜNDEM

Büyük bir asteroit Dünya’nın yakınında patlayacak

Empire State Binası’ndan daha büyük olan asteroit, önümüzdeki 200 yıl boyunca Dünya’ya gelmesi beklenen en yakın uzay kayası olacak.

Empire State binasının üç katı büyüklüğünde bir asteroid altı gün içinde Dünya’nın yanından geçecek. Bir kilometre genişliğindeki devasa uzay kayası, 18 Ocak’ta saatte 75.639.168 km üzerinde bir hızla gezegenimizin yanından uçacak.

NASA’ya göre, 140 metre veya daha büyük herhangi bir asteroid, Dünya’ya çarparsa, bin atom bombasından daha fazla enerji açığa çıkararak yıkıcı olabilir. Aynı zamanda bu asteroit, önümüzdeki 200 yıl boyunca Dünya’ya gelmesi beklenen en yakın uzay kayası olacak. 1,3au astronomik birimden daha yakına gelen herhangi bir asteroit veya kuyruklu yıldız Yakın Dünya Nesnesi olarak sınıflandırılmasına rağmen, asteroit gezegenimizden yaklaşık 1.931.212 km uzakta olacak. Bu uzaklık, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin beş katıdır.

NASA şu anda yaklaşık 25.000 adet Dünya’ya yakın nesneleri (NEO) izliyor ve her hafta yaklaşık 30 yeni NEO listeye ekleniyor. NASA, şu ana kadar yöntemlerinde başarısız olsa da daha tehlikeli cisimler için Dünya’daki önemli miktarda yaşamı yok edebilecek bir çarpışmalara da hazırlanıyor.

NASA daha önce gezegeni çarpışmalardan korumaya hazırlanmak için bir robot uzay aracını uzaktaki bir asteroide çarptırmıştı. Geçen yıl Kasım ayında başlatılan Dart görevi, bu yıl Eylül ayında Dimorphos adlı bir ‘küçük ay’ ile çarpışacak. NASA Gezegen Savunma Subayı Lindley Johnson, böyle bir çabadaki en önemli faktörün onu önceden tespit etmek ve rotasını değiştirmeye hazır olmak olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu