Teknoloji

Bu cihaz zararlı yiyecekleri kişiye özel belirliyor!

Yeni bir cihaz, kişinin nefesindeki hidrojen seviyelerini test ederek, vücudu için zararlı olan yiyecekler konusunda geri bildirim sağlıyor.

Hazımsızlık, mide krampları ve kabızlık, dünya çapında her 10 kişiden birini etkilediği tahmin edilen bir sindirim rahatsızlığı olan irritabl bağırsak sendromunun (IBS) belirtileridir. Bu hastalığın tedavisi yoktur, ancak yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri ile yönetilebilir. Aynı zamanda hangi gıdaların bireyler için kötü bir tepkiyi tetiklediğini keşfetmek uzun ve zahmetli bir süreç olabilir.

İnsanlar nefeslerinde hidrojen ürettiği zaman, ince bağırsakta sindirilemeyen yiyecekler fermantasyon adı verilen bir süreçte bakterilerin onu parçaladığı kalın bağırsağa taşınır. Bu işlem, ağrıya veya şişkinliğe neden olabilecek hidrojen veya metan gibi gazları serbest bırakır. Bu nedenle İrlandalı mühendisler Aonghus Shortt ve Peter Harte, bir kişinin nefesindeki hidrojen seviyelerini test eden ve yalnızca 5 cm² büyüklüğünde taşınabilir cihazlar üreten FoodMarble’ı kurdu.

FoodMarble’ın 2018’de piyasaya sürülen AIRE cihazı, kullanıcıların yemeklerden sonra hidrojeni test etmelerine olanak tanıyarak, vücutları için hangi yiyeceklerin zararlı olduğu konusunda gerçek zamanlı geri bildirim sağlıyor. Okumalar, Bluetooth aracılığıyla, kullanıcıların ne yediklerini kaydedebilecekleri ve bir hafta boyunca semptomları tetikleyen bileşenleri tespit edebilecekleri FoodMarble uygulamasına iletiliyor.

Kurucu ortak Peter Harte, hidrojen nefes testlerinin uzun süredir laktoz intoleransı ve daha yakın zamanda ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO) gibi sindirim koşullarının teşhisinde kullanılan bir yöntem olduğunu söyledi. Ancak teknolojinin geniş çapta erişilebilir veya kullanışlı olmadığını ve genellikle test için hastaneye birden fazla ziyaret yapılmasını gerektirdiğini de ekledi.

FoodMarble nefes sensörü cihazlarında 25.000 adet satış rakamına ulaştı ve metan seviyelerini de ölçen yeni bir versiyon için ön siparişleri açtı. Cihaz dünya çapında satılıyor ve fiyatı 190 ile 260 dolar arasında değişiyor. 6 milyon dolar fon sağlayan şirket aynı zamanda, klinik pazara da girmek istiyor ve cihaz şu anda SIBO teşhisini iyileştirmek için ABD’deki Johns Hopkins Medicine’de deneniyor. Deneyi yöneten profesör Dr. Pankaj Jay Pasricha, cihazın şimdiye kadar diğer hidrojen nefes testi yöntemlerinden daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.

Northbrook, Illinois’de bir gastroenterolog olan Dr. Tara Troy da eve götürülebilen, yeniden kullanılabilir bir cihazın hem klinisyenler hem de hastalar için son derece yararlı olabileceğine inanıyor çünkü bir tıp asistanın birkaç saat boyunca her 15 dakikada bir nefes örneği alması gerekiyor. Bu da klinik bir ortamda nefes testleri yapmak için lojistik açıdan zorlu ve yoğun insan gücü gerektiriyor.

FoodMarble cihazının en iyi yanının, birden fazla analiz yapması olduğunu söyleyen Troy, kişinin gıda hassasiyetleri hakkında daha iyi karar verme ve değerlendirmeler yapmak amacıyla sürekli veri noktası toplamak için kullanabileceğini dile getirdi. Hidrojen nefes testlerinin sindirim problemlerini teşhis etmek için kusursuz bir yöntem olmadığı ve bazen yanlış negatif ve pozitif sonuçlar verebileceğini belirten Troy, bir hastanın çölyak veya Crohn hastalığı gibi daha ciddi rahatsızlıklardan muzdarip olup olmadığını belirleyebilecek diğer testlerle bunları tamamlamanın önemli olduğunu da vurguladı.

Bununla birlikte Troy, cihazın IBS’li hastalar için bir tür “nesnel kriterler” sunmasının oldukça önemli olduğunu söyledi. Bireylerin birtakım sorunları kendi başlarına çözebilmeleri için cihazın güçlendirici olduğunu belirten Troy, hastaya bunun gerçek bir sorun olduğunu doğrulamaya yardımcı olan nesnel bilgileri ve onlara diyet faktörlerini deneme fırsatı verebileceğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu