GÜNDEM

BMW yeni renk değiştiren arabası iX Flow’u görücüye çıkardı

BMW sürücüleri artık sadece tek bir düğmeye basarak arabalarının rengini değiştirebilecekler.

Dijital kağıt teknolojisinin yaratıcısı ve öncüsü E Ink ile güçlerini birleştiren BMW, CES 2022 Fuarı’nda yeni renk değiştiren arabası iX Flow’u sergiledi. E-mürekkebe sahip BMW iX Flow’un yüzey kaplaması, insan saçı kalınlığına eşdeğer çapta milyonlarca mikrokapsül içeriyor. Bu mikrokapsüllerin her biri, negatif yüklü beyaz pigmentler ve pozitif yüklü siyah pigmentleri kapsıyor. Seçilen ayara bağlı olarak, bir elektrik alanı vasıtasıyla stimülasyon, beyaz veya siyah pigmentlerin mikrokapsülün yüzeyinde toplanmasına neden olarak araç gövdesine istenen gölgeyi veriyor.

E Ink’in yenilikçi ve dayanıklı dijital kağıdı, BMW’nin akıllı tasarım algoritmalarıyla birleştirilerek dış tasarımın dinamik bir akışta siyahtan beyaza geçmesi sağlanıyor. iX Flow, mimari ve tasarım pazarları için E Ink tarafından geliştirilen bir tasarım filmi olan E Ink Prism’i kullanıyor. E Ink Prism tamamen programlanabiliyor ve BMW’ye desenleri ve malzemeleri özelleştirmek için yaratıcı özgürlük sunuyor. Bunu gerçekleştirebilmek için E Ink mühendisleri, otomobilin kıvrımlarıyla uyumlu karmaşık lazer kesim tasarımlarında optimum işlevsellik ve mükemmel renk geçişi oluşturmak için BMW mühendisleriyle birlikte çalıştı.

Aynı zamanda yenilikçi boya şeması, bir düğmeye dokunarak değiştirilebiliyor. Şu anda renkler beyaz, siyah ve gri ile sınırlı olsa da kısıtlı palete rağmen BMW, elektrikli araçlarının verimliliği üzerinde etkileri olabileceğini söylüyor. Aracın kişiselleştirilmesinin yanı sıra, değişken bir dış görünüm de verimliliğine katkı sağlıyor. Böylelikle, sıcak günlerde beyaz bir dış cephe güneş ışığını yansıtırken, soğuk günlerde siyah bir dış cephe güneş ışığını emer. Bu, aracın içini ısıtmak ve soğutmak için kullandığı enerji miktarını da azaltan bir etki.

E Ink’in ultra düşük güç teknolojisi sayesinde otomobilin rengini değiştirme süreci de son derece verimli. E Ink’in dijital kağıdı iki yönlü olarak yalnızca rengi değiştirmek için kullanır. Bu doğal özellik, minimum güçle otomobilin rengini değiştirmeyi mümkün kılıyor ve tamamen elektrikli aracın sürdürülebilirlik misyonuyla da uyumlu.

Bu aracı yakın zamanda BMW mağazalarında görmek ne yazık ki mümkün olmayacak çünkü Münihli otomobil devi aracın sadece “gelişmiş bir araştırma ve tasarım projesi” olduğunu söylüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu