GÜNDEM

Blue Origin’den turizm uzay istasyonu inşa etme planı

“Yörünge Resifi” adlı girişim, neredeyse Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) kadar büyük olacak ve 10 kişiye kadar ev sahipliği yapacak.

Jeff Bezos tarafından kurulan roket ve uzay turizmi şirketi Blue Origin, bilim deneylerine, tatil kaçamağına ve hatta potansiyel olarak uzaya ev sahipliği yapmak için kullanılabilecek “Yörünge Resifi” adında devasa yeni bir ticari uzay istasyonu öneriyor.

Şirket, uzay istasyonunu hayata geçirmek için Sierra Space ile birlikte çalışmayı planlıyor. Ayrıca Boeing de istasyonda bir araştırma modülü tasarlamayı düşünüyor, ancak şirketlerin bunu gerçekleştirebileceğine dair hiçbir kesinlik bulunmuyor. Bu tür projeler hala fahiş derecede pahalı ve riskli olduğundan, on milyarlarca dolara mal oluyor ve bir insanın uzay aracına binmesinden önce birden fazla güvenli fırlatma gerektiriyor.

Blue Origin ve Sierra Space, uzay istasyonunu birlikte finanse etmeyi planlıyor, ancak yöneticilerin yaptığı bir açıklamada, hepsi maliyet tahmini vermeyi reddetti. Böyle bir ortaklığın nasıl şekillenebileceği tam olarak net olmasa da NASA’nın ana kiracı olarak imza atmasını beklediklerini eklediler.

Blue Origin roketi New Glenn’in uzay istasyonunun çoğunu yörüngeye oturtacak kadar büyük ve güçlü olması bekleniyor. Fakat henüz faaliyete geçmeyen aracın ilk uçuşu 2022’nin sonlarına ertelendi.

Geçtiğimiz günlerde, Yörünge Resifi duyurusuna çeşitli uzay içi işletmeler ve geliştirdikleri ürünler için önerilen kullanımlardan bahseden birkaç şirket daha yer aldı. Genesis adlı bir şirket, insanların uzay istasyonunun dışında çalışabilmeleri için robotik kollarla vakumla kapatılmış bölmelere koyarak astronotların uzay giysisi olmadan uzay yürüyüşleri yapmasına izin verecek bir araç geliştirmeye çalışıyor. Redwire isimli bir şirket ise 3D baskı şeklinde uzay içi üretim üzerinde çalışıyor. Bu gelişmeler bir gün uzayda ürün imalatının zorlu ve pahalı sürecini azaltarak uzayda üretimi kolaylaştırabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu