GÜNDEM

Bilim insanları yeni bir buz formu keşfetti

Dünya’nın hiçbir yerinde bulunmayan yüksek basınçlarda suyun özelliklerini yeniden tanımlayan yeni bir buz formu keşfedildi.

Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi’nden (UNLV) bir grup bilim insanı, yüksek basınç altında suyun özelliklerini ölçmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Çalışmada, su numunesi önce birbirine zıt iki elmasın uçları arasına sıkıştırıldı ve bu da buz kristallerinin oluşmasına neden oldu. Buz daha sonra lazerle ısıtıldı ve yeniden küçük kristaller formunu aldı.

Ekip, bilinen bir kübik faz olan Ice-VII’den, yeni keşfedilen ara ve tetragonal faz olan Ice-VIIt’e basıncı kademeli olarak artırarak ve lazer ışını ile periyodik olarak patlatarak, Ice-X’e yerleşmeden önce su buzu hareketini gözlemledi. Araştırma ekibinden Zach Grande, suyun agresif bir şekilde sertleştiğinde Ice-X’e geçişinin çok daha düşük basınçlarda gerçekleştiğini söyledi.

Bu yeni buz evresi, Dünya yüzeyinin herhangi bir yerinde bulunmuyor ve muhtemelen Dünya’nın mantosunun yanı sıra, Güneş Sistemimizin dışındaki yerlerde ve su zengini gezegenlerdeki ortak bir bileşen. Araştırma ekibi de uzak gezegenlerin içlerinde bulunabilecek yüksek basınçlı suyun davranışını anlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bunu yapmak için UNLV fizikçisi Ashkan Salamat, yüksek basınç fiziği alanında standart bir özellik olan elmas örs hücreleri olarak bilinen iki yuvarlak kesimli elmasın uçları arasına bir su örneği yerleştirdi. Elmaslara biraz kuvvet uygulamak, araştırmacıların Dünya’nın merkezinde bulunanlar kadar yüksek basınçları yeniden oluşturmasını sağladı. Bilim insanları, su örneğini bu elmasların arasına sıkıştırarak oksijen ve hidrojen atomlarını yeni keşfedilen Ice-VIIt düzenlemesi de dahil olmak üzere çeşitli farklı düzenlemelere sürdüler.

Türünün ilk örneği olan lazerle ısıtma tekniği, bilim insanlarının yeni bir su buzu evresini gözlemlemelerine olanak tanıdı ve aynı zamanda ekip, Ice-X’e geçişin önceden düşünülenden neredeyse üç kat daha düşük basınçlarda gerçekleştiğini buldu.

Salamat, çalışmanın ötegezegenlerin bileşimi hakkındaki anlayışımızı da değiştirebileceğini ekledi. Araştırmacılar, buzun Buz-VII evresinin, Güneş Sistemimizin dışındaki su açısından zengin olan gezegenlerin kabuğunda ve üst mantosunda bolca bulunabileceğini, yani yaşanabilir koşullara sahip olabileceklerini varsayıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu