GÜNDEM

Bilim insanları yapay rahimdeki embriyolar için robot dadı geliştirdi

Çinli bilim insanları, yapay bir rahimde cenin haline gelen embriyoları izleyip onlara bakabilen robotik bir yapay zeka (AI) sistemi tasarladı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi statüsüne rağmen Çin, nüfus artışı sorunu yaşıyor ve doğum oranı son altmış yılın en düşük seviyesine düşüyor. Bu nedenle, Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletindeki Suzhou Biyomedikal Mühendisliği ve Teknolojisi Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, bir kadının bebeğini 9 ay boyunca taşıma ihtiyacını ortadan kaldırmak için kullanabileceği ve fetüsün güvenli ve etkili bir şekilde vücudunun dışında büyümesine olanak tanıdığı bir teknoloji geliştirdi. Ayrıca yapay zeka robotu, dünyanın en kalabalık ülkesindeki nüfus artışı sorunlarına potansiyel bir çözüm olarak sunuluyor.

Sistem, fetüsün bir kadının rahminin doğal ortamında olduğundan daha güvenli ve verimli bir şekilde büyümesini sağlıyor. Bunu yapmak için araştırmacılar ‘uzun vadeli embriyo kültürü cihazını’ geliştirdiler. Cihaz, bir dizi sıvı kontrolörü ve oksijenle desteklenen embriyonun geliştiği karmaşık bir sıvı kapları düzeninden oluşuyor. Kültürlerin üzerinde, embriyoları büyütebilen ve onları tüm ayrıntılarıyla izleyebilen “yapay zeka dadısı”na önemli büyüme bilgileri sağlayan optik bir cihaz bulunuyor. AI, makinenin embriyolardaki en küçük değişiklikleri gözlemlemesine ve karbondioksit, beslenme ve çevresel girdileri hassas bir şekilde ayarlamasına yardımcı oluyor. Bu bilgilere dayanarak AI, araştırmacılar isterse embriyoları genel sağlık ve potansiyele göre sıralayabiliyor. 

Bununla birlikte uzmanlar, tipik insan embriyosu gelişiminin fizyolojisi hakkında hala birçok gizem bulunduğundan, sonraki aşamalardaki araştırmaların önemli olduğunu söylüyor. Bu teknolojinin embriyo gelişiminin yanı sıra, yaşamın kökenini anlamaya yardımcı olacağını ve aynı zamanda doğum kusurlarını, önemli üreme sağlığı sorunlarını çözmenin bir yolunu sunacağını da iddia ediyorlar.

Ancak makine bir insan embriyosunu uzun süreler boyunca taşıma kapasitesine sahip olsa da uluslararası yasalar şu anda bu tür deneyleri yasaklıyor. Sonuç olarak, makine şimdilik hayvan embriyoları kullanılarak optimize ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu