GÜNDEM

Bilim insanları kara delikler etrafında seyahat etmek için robot yapıyor

Georgia Tech araştırmacıları, Newton’un üçüncü yasası olmadan kavisli uzayda hareket edebilen bir robot yaptıklarını iddia ediyor.

Newton’un üçüncü kuralına göre insanlar, hayvanlar ve makineler dünya üzerinden transfer olduklarında, tek bir şeye doğru itilmeleri gerekir. Bu Newton’un üçüncü kuralıdır: Her hareketin eşit ve ters bir yanıtı vardır. Bu da hava ya da su yoluyla olabilir. Yönetmelik, insanların geçiş yoluyla aktardığı düz, üç boyutlu alan için geçerlidir, ancak kavisli alanlarda kuvvetler farklılık gösterebilir ve nesneler sürtünme veya yerçekimi etkisi olmadan aktarılabilir.

Bu nedenle, Georgia Tech araştırmacıları, bir şeye doğru itmeden kavisli alanda transfer yapabilen bir robotik inşa ettiklerini açıkladılar. Georgia Tech’ten bilim insanı Zeb Rocklin, uzaydaki hareketi sistematik olarak incelemek için şekil değiştiren nesnenin bir küre üzerinde hareket etmesine izin verdiklerini söyledi. Bazı fizikçiler tarafından reddedilecek kadar sezgisel olan etkinin gerçekten gerçekleştiğini gördüklerini ve robotun şekil değiştirirken, çevresel etkileşimlere atfedilemeyecek bir şekilde kürenin etrafında ilerlediğini açıkladı.

Deney, serbestçe dönen bir büyüme kolu üzerinde çalıştırılan motorlara sahip bir küre üzerine bir “yüzücü” yerleştirilerek gerçekleştirildi. Daha sonra bu tekniği dönen bir şaftla ilişkilendirdiler. Böylece motorlar her zaman bir küre üzerinde aktarılır ve şaftın kendisi sürtünmeyi azaltmak için hava yatakları ve burçlar tarafından desteklenir. Şaftın hizası, herhangi bir artık tahriki azaltmak için ayrıca Dünya’nın yerçekimi ile ayarlandı.

Araştırmacılar, bir alanın eğriliğinin nasıl kullanılacağına ilişkin kuralların, sonunda otomobillerin siyah bir boşluk etrafındaki aşırı kavisli alanda gezinmesini sağlayabileceğini hayal ediyor. Ayrıca Rocklin, benzin olmadan itiş gücü üretebilecek bir motor kavramına atıfta bulunarak bu araştırmanın aynı zamanda ‘İmkansız Motor’ çalışmasıyla da ilgili olacağından bahsetti. Bu motorun yaratıcısı, herhangi bir itici gaz olmadan ilerleyebileceğini iddia etti. Ancak uzay-zaman çok hafif kavisli olduğundan, bir cihazın herhangi bir dış kuvvet olmadan veya bir itici gaz yaymadan gerçekten ilerleyebileceğini keşfettiklerini ekledi.

Ayrıca Nasa, 2015’ten beri EmDrive olarak bilinen böyle bir motor üzerinde çalışıyor, ancak herhangi bir faydalı sonuç üretemedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu