GÜNDEM

Bilim insanları elektriksiz çalışan ilk otonom ‘sıvı robotlar’ üretti

Araştırmacılar elektrik gerektirmeyen ve kimyasal enerji ile sürekli çalışabilen sıvı robot likibotu ürettiler.

Bilim insanları, suda yürüyen böceklerden esinlenerek elektriğe ihtiyaç duymadan otonom ve sürekli çalışan sıvı robotlar (likibot) üretti. Bu robotlar ayrıca, kimyasalları ileri geri hareket ettirirken kısmen çözeltiye de batırılabiliyor.

ABD’deki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen çalışma, likibot teknolojisinin ilaçlar için otomatik kimyasal sentez veya ilaç dağıtım sistemlerinde daha fazla gelişme sağlayabileceğini de gösterdi. Yapılan yeni araştırmada bilim insanları, sürekli olarak elektrik yerine çevresindeki kimyasallardan gelen enerjiyle çalışabilen, sadece 2 mm çapında küçük bir açık kese gibi görünen, kendi kendine çalışan ilk sıvı robotu üretti. Konuyla ilgili Berkeley Laboratuvarı’ndan Dr. Tom Russell yaptığı açıklamada, bir nesnenin kaldırma gücünü kontrol etmek için kimyayı otonom olarak kullanabilen bir akışkan robotik sistem tasarlamanın önündeki engeli aştıklarını belirtti. Dr. Russell, sıvıların enerjilerini kimyasal olarak çevrelendiği ortamdan aldığı için elektrik enerjisi sağlamaya gerek olmadığını da ekledi.

Çalışmada açıklanan bir dizi deneyden araştırmacılar, sıvı tuzları beslemenin onları çevreleyen çözeltiden daha ağır hale getirdiğini ve bunların, kimyasallarla seçici olarak dolduruldukları çözeltinin ortasında kümelenmelerine neden olduğunu buldular. Bu işlem, sıvılarda oksijen kabarcıkları üreten, balonlar gibi hareket ederek onları yüzeye çıkaran, yüklerini boşalttıkları ve sistem enerji sağlayana kadar bu işlemi tekrarlayan bir reaksiyonu tetikler.

Daha sonraki çalışmalarda araştırmacılar, sıvıların ortamdaki farklı gaz türlerini tespit etme veya ilaç keşfi ve ilaç sentezinde kimyasal örnekleri inceleme gibi bir dizi görevi nasıl yerine getirdiğini değerlendirmeyi umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu