GÜNDEM

Bilim insanları 3D baskıyla insan hücresinden kulak nakli yaptı

Cerrahi olarak implante edilmiş 3D baskılı bir kulak, teknolojinin tıp alanında ciddi bir yükselişini işaret ediyor.

ABD’de bir biyoteknoloji şirketi olan 3DBio Therapeutics’teki doktorlar, nadir görülen bir kulak deformitesi ile doğan bir hastaya kendi hücrelerinden yapılmış 3D yazıcıyla üretilmiş yeni bir kulak nakletti. Nakil aynı zamanda doku teknolojisinin ilk klinik çalışmasının bir parçası olma özelliğini taşıyor.

Bilim insanları, ilk olarak kulak kalıntısından bir kıkırdak hücresi örneği alarak laboratuvar üzerinde çalışmaya başladı. Araştırmacılar, canlı hücrelerin daha sonra kolajen bazlı biyo-mürekkebi ile karıştırıldığını belirtti. Kolajen, hastanın sol kulağının ayna kopyası olan dikdörtgen bir şekil oluşturmak için malzemeyi katmanlayan özel bir 3D biyoyazıcıya yerleştirildi. Sonrasında hastanın derisinin altına 3D yazıcıyla yazdırılan kulak implante edildi ve deri etrafındaki sıkılaştıktan sonra bir kulak şekli ortaya çıktı.

3DBio’nun CEO’su Daniel Cohen, ilk kez böyle bir çalışma gerçekleştirildiğini belirterek hastanın doğuştan sahip olmadığı veya travma ya da hastalık nedeniyle kaybedilen bir vücut parçasını 3D yazıcıyla değiştirdiklerini söyledi.

Şu anda, bir veya her iki dış kulağın olmadığı veya az gelişmiş olduğu nadir bir konjenital kulak deformitesi olan mikrotialı diğer 10 hastada klinik deneyler devam ediyor. Cerrahlar normalde hastanın kaburgalarından kıkırdak topladıkları ve daha sonra bu kıkırdağı bir kulak şeklini vermek için oydukları için bu yeni teknoloji, rekonstrüksiyon alanında ihtiyaç duyulandan daha az invaziv cerrahi işlem gerektiriyor. Aynı zamanda araştırmacılar, AuriNovo kullanarak Microtia kulak rekonstrüksiyonunun güvenliği hakkında veri toplamayı ve cerrahi sonuçlar ve anketlerden elde edilen genel memnuniyet puanları ile ölçülecek olan ilk deney verilerini değerlendirmeyi amaçlıyor.

Bilim insanları bu teknolojinin, burunlar ve omurilik diskleri de dahil olmak üzere diğer vücut parçaları için de kullanılabileceğini umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu