GÜNDEM

Beyinde ‘matematik nöronları’ tespit edildi

Hesaplama yaparken bazı nöronların toplama, bazılarının ise çıkarma işlemlerinde aktif olduğu ortaya çıktı.

Tübingen ve Bonn Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre beynin, özellikle belirli matematiksel işlemler sırasında aktif nöronlara sahip olduğu kanıtlandı. Bulgular, tespit edilen nöronların bir kısmının yalnızca toplama işleminde, diğerlerinin ise çıkarma işlemi sırasında aktif olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, çalışmalarını beş kadın ve dört erkekten oluşan katılımcılarla gerçekleştirdiler. Daha sonra sinir hücrelerinin aktivitesini kaydetmek için beynin sözde temporal lobuna elektrotlar implante ettiler. Beyin aktivitesi, deneklerin ne tür görevleri hesapladıklarını büyük bir doğrulukla tespit etti. Araştırmacılar, hücrelerin aktivite modellerini kendi kendine öğrenen bir bilgisayar programına aktardılar. Aynı zamanda, yazılıma deneklerin toplama ya da çıkarma işlemi hesapladığı bilgisini girdiler. Algoritma, eğitim aşamasından sonra yeni aktivite verileriyle karşılaştırıldığında hangi hesaplama işlemi sırasında kaydedildiğini doğru bir şekilde belirledi. Böylece keşfedilen hücrelerin aslında eylem için matematiksel bir talimat kodladığı ortaya çıkmış oldu.

Bonn Üniversitesi Hastanesi Epileptoloji departmanından Prof. Florian Mormann açıklamasında, farklı nöronların toplama işlemi sırasında çıkarma işlemlerinde olduğundan daha fazla aktive olduğunu bulduklarını söyledi. Tübingen Üniversitesi’nden Prof. Andreas Nieder ise maymunlarla yapılan deneylerden, beyinlerinde belirli hesaplama kurallarına özgü nöronların da bulunduğunu belirtti. Ancak insanlarda, bununla ilgili neredeyse hiç veri bulunmadığını dile getirdi.

Analizler sırasında incelenen beyin bölgelerinden biri parahipokampal korteksti. Orada da araştırmacılar, toplama veya çıkarma işlemi sırasında özellikle aktif hale gelen sinir hücreleri buldular. Bununla birlikte, farklı toplama nöronları bir ve aynı aritmetik görev sırasında dönüşümlü olarak aktif hale geldi.

Mormann bu çalışmanın, en önemli sembolik yeteneklerimizden birinin yani sayılarla hesaplamanın daha iyi anlaşılmasına yönelik önemli bir adımı işaret ettiğini vurguladı. Bonn ve Tübingen’den iki ekip şimdi, bulunan sinir hücrelerinin bunda tam olarak nasıl bir rol oynadığını araştırmak istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu