GÜNDEM

Beatles ve John Lennon koleksiyonları NFT olarak satılacak

Koleksiyon parçaları, Julian Lennon’un müzayede evi ve Yellow Heart NFT ile ortaklaşa satılacak.

John Lennon’un en büyük oğlu Julian, kişisel koleksiyonundan Lennon ve Beatles hatıralarının sayısallaştırılmış parçalarını içeren bir dizi NFT satmaya hazırlanıyor. Böylelikle her bir hatıra parçası, NFT olarak satılacağı için fiziksel öğeleri de elinde tutmaya devam edecek. Julian Lennon, müzik tutkunlarına müzik tarihinin bir parçasına sahip olma şansı sunacak.

Müzayedede satılan ürünler arasında, Paul McCartney’nin John ve Cynthia Lennon’un boşandığı dönemde Julian için yazdığı ‘Hey Jude’ şarkısının el yazısıyla yazılmış notlarını içeriyor. Bu NFT için teklif 30.000 dolardan başlayacak. Diğer öğeler arasında John Lennon’un Beatles filmi Magical Mystery Tour’da giydiği Afgan ceketi, rahmetli sanatçının oğluna hediye ettiği bir Gibson Les Paul gitarı ve Lennon’un Help filminde giydiği siyah pelerin yer alıyor.

Her NFT, öğenin görüntülerinin yanı sıra, Julian Lennon’un anlatımıyla birlikte görsel-işitsel bir koleksiyon olarak sunulacak. 7 Şubat’ta gerçekleşecek olan müzayede sırasında elde edilen gelirin bir kısmı, Julian Lennon tarafından yönetilen ve dünya çapındaki toplulukların yaşam kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan White Feather Vakfı’na bağışlanacak.

NFT’ler, dijital dünyada diğer herhangi bir mülk parçası gibi alınıp satılabilen, ancak kendilerine ait somut bir biçimi olmayan “türünün tek örneği” varlıklardır. Dijital belirteçler, sanal veya fiziksel varlıklar için sahiplik sertifikaları olarak düşünülebilir. Geleneksel olarak, koleksiyon öğeleri nadir olmaları nedeniyle değerli olarak görülür ancak dijital dosyalar kolayca ve sınırsızca çoğaltılabilir. NFT’lerle bu öğeler satın alınabilen ve satılabilen bir dijital sahiplik sertifikası oluşturmak için tokenlaştırılabilir. Bu nedenle NFT’ler, koleksiyonlara dijital yanıt olarak lanse edilse de eleştirmenler piyasadaki riskler konusunda uyarıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu