GÜNDEM

Bark uygulaması, gençler arasında intihar bulguları saptadı

Ebeveyn kontrol uygulaması Bark, gençlerin yaklaşık %75’i kendine zarar verme veya intihar içeren konuşmalar yaptığını buldu.

Bir ebeveyn sosyal medya izleme uygulaması olan Bark’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir rapora göre, 2021’de 12 ila 18 yaş arasındaki gençler arasında kendine zarar verme ve intihar uyarılarında %25’lik bir artış görüldü. Çocukların mesajlarında ve uygulama aktivitelerinde “potansiyel sorunları tespit ettiğinde” ebeveynleri uyaran uygulama, gençlerin %10’unun çevrimiçi olarak saldırgan davranışlarda bulunduğunu saptadı. Ayrıca Bark, mesajlar ve sosyal medya faaliyetleriyle ilgili yaptığı ankette, ergenlik dönemindeki gençlerin %43’ünden fazlasının, yetişkin gençlerin ise yaklaşık %75’inin kendine zarar verme veya intihar içeren konuşmalara veya durumlara karıştığını tespit etti.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) raporuna göre, ABD’de 10 ila 24 yaşları arasındaki gençler arasında 6.600’den fazla intihar ölümü olduğu açıklandı. CDC verileri, özellikle ergenlik dönemindeki kızların intihar girişimlerinin pandemi sırasında %51, ergenlik dönemindeki erkeklerin ise acil servis ziyaretlerinin aynı dönemde %4 arttığını ortaya koydu. Ayrıca gençlerin %72’lik gibi büyük bir çoğunluğu, aynı şekilde siber zorbalık olarak da bilinen çevrimiçi zorbalığa tanık oldu veya yaşadı. CDC, 2019 yılında yaklaşık dört çocuktan birinin siber zorbalıkla uğraştığını tespit etti.

Öte yandan, Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’ne göre, 13 ila 18 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık %25’i kaygıdan etkileniyor. Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nden araştırmacılar, küresel olarak yaklaşık dört çocuktan birinin pandemi sırasında depresyon yaşadığını saptadı.

Bununla birlikte Bark, her 10 gençten 7’sinin mesajlarında veya uygulamalarında “çıplaklık veya cinsel içerikli içerik”le karşılaştı. Bark’ın şiddetli cinsel içerik açısından en kötüler arasında sıraladığı uygulamalar; mesajlaşma uygulaması KiK, yakın zamanda hassas bir içerik filtresi ekleyen blog uygulaması Tumblr, yüz yüze konuşma uygulaması Houseparty, iletişim uygulaması Discord ve bulut depolama uygulaması Google Dropbox.

Teknoloji devleri Apple ve Google da ebeveynlerin çocuklarının teknoloji kullanımını takip etmesinin bir yolu olarak ebeveyn denetimlerini lanse etti. Google, ebeveynlerin çocukların uygulamalarını ve ekran başında geçirdiği süreyi yönetmesine olanak tanıyan Family Link adlı bir ebeveyn denetimi sunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu