Seyahat

Ayia Napa’daki saklı dünya: Akdeniz’deki ilk sualtı müzesi

Güney Kıbrıs’ın ilk sualtı müzesi Musan, heykeltıraş Jason deCaires Taylor’ın 93 heykeli ile deniz canlılarına yaşam alanı olmayı bekliyor.

Sualtı sergileriyle tanınan heykeltıraş Jason deCaires Taylor’in son projesi olan Sualtı Heykel Müzesi Ayia Napa, Akdeniz’deki ilk sualtı müzesi olma unvanını taşıyor.

Fransa, Avustralya ve Maldivler’den sonra şimdi de Kıbrıs’ta

Fransa, Avustralya ve Maldivler denizlerini batık heykelleriyle süsleyen İngiliz sanatçı Jason deCaires Taylor, şimdi de Kıbrıs’ın Ayia Napa kasabasında bir sualtı müzesi daha inşa ediyor. Musan olarak adlandırılan sualtı ormanı, türünün ilk örneği. Ağaç, insan ve melez formlarda 93’ün üzerinde parçanın deniz tabanına yerleştirmesiyle şekillenen müzede karmaşık sanat eserleri, yerel deniz yaşamını içlerinde yaşamaya davet eden karmaşık yapay resifler olarak hizmet etmek üzere ziyaretçilere sunuluyor.

Aiya Napa sahilinin 200 metre açığında bulunan Musan’ın bölge turizmine de katkı sağlayacağı düşünülüyor. Müze devasa ağaçlarla, oyun oynayan çocuklarla, bölgedeki dalgıçlar ve şnorkelle yüzenlerin keşfetmesi için birçok karakterlerle dolu. Tüm deCaires Taylor çalışmalarındaki gibi, bu proje de sadece inanılmaz bir dalış deneyimi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda deniz altında yaşayan canlılar için de bir yaşam alanı yaratmayı amaçlıyor. Jason deCaires Taylor’ın çalışması, insanın dünya üzerindeki etkisini, biyolojik çeşitliliğin kaybını ve iklim değişikliğini irdeliyor.

Güney Kıbrıs Tarım ve Çevre Bakanı Costas Kadis, Jason deCaires Taylor’ın iklim değişikliği, aşırı avlanma ve diğer insan müdahalelerinin yansımalarından endişe duyan bir sanatçı olduğunu belirtiyor. Taylor’ın çalışmaları, her düzeyde deniz yaşamını geliştirmek için ideal koşulları yaratıyor. Ayrıca, bazı insan müdahalelerinin deniz ortamına faydalı etkileri olabileceğini de gösteriyor.

Müzeden sualtı ormanına

Bir dizi yontulmuş organik ağaç ve yeraltı bitkisi arasında dağılmış bir denizaltı figüratif heykel koleksiyonu, dünyanın ilk sualtı ormanı olma özelliğini taşıyor. Müzenin girişinden çıkışa kadar toplam 170 metrelik bir mesafe hem dalgıçlara hem de şnorkelle yüzücülere bir saat sürecek bir deneyim sunuyor. Uzun organik yapılar deniz tabanından yükselerek sekiz metreden yüksekte duruyor ve balık kümelenmesini teşvik etmek için ideal bir yaşam alanı yaratıyor.

Müzenin açılışında konuşan İngiliz sanatçı, Musan’ın deniz tabanı biyolojik çeşitliliğinin retorasyonunu iyileştirmeye çalışarak, nötr pH’da toksik olmayan malzemeler içerdiğini belirtiyor. Ayia Napa tatil beldesinde bulunan müzedeki eserler, yapay mercan resiflerine dönüşen alana özgü kreasyonlarıyla tanınan sanatçı Taylor’ın 90’dan fazla heykeli de dahil olmak üzere botanikten figüratife kadar çeşitlilik gösteriyor.

Musan’ın heykelleri, taşlar, kayalar ve deniz kabukları dahil olmak üzere deniz malzemelerinden yapılarak deniz yaşamı arasında uyumlu bir şekilde yaşamayı amaçlıyor. Müze, heykellerin mercan resiflerine ve nihayetinde bir “sualtı ormanına” dönüşmesine izin vermek için bölgenin biyolojik çeşitliliğini de zenginleştirme niyetini barındırıyor.

Büyük Set Resifi’nde bulunan heykeller de dahil olmak üzere dünya çapında 1.000’den fazla heykelin yaratıcısı Jason deCaires Taylor, özellikle mercan büyümesini sağlayan bir tür çimento ile çalışıyor. Müzenin yeri, Kıbrıs’ın güneydoğu kıyısındaki Pernera’da deniz koruma alanında bulunuyor ve koruma statüsünü vurgulamak için özel olarak seçiliyor. Çalışmalar, yaklaşık 12 metre derinlikte bulunuyor ve 167 metreden fazla kuma yayılıyor.

Taylor, 2006 yılında da Karayip Denizi’nde bulunan dünyanın ilk sualtı heykel parkı olan Molinere Sualtı Heykel Parkı’nı da ziyarete açmıştı. Musan için 2017’den beri çalışmalarını yürüten ünlü heykeltraş, 93 heykelin tamamının yaratıcısı.

Dalgıçların yoğun ilgi gösterdiği Kıbrıs’ın sualtı güzellikleri, Güney Kıbrıs’ın sualtına kurduğu ilk müzenin binlerce turisti bölgeye çekmesi öngörülüyor. Ayia Napa Sualtı Heykel Müzesi için Ayia Napa Belediyesi ile Balıkçılık ve Deniz Araştırmaları Dairesi tarafından 1 milyon € bütçe ayrıldığı belirtiliyor.

Sualtı Heykel Müzesi Ayia Napa’da dalış

Deniz tabanındaki çarpıcı heykel koleksiyonunu görmek için ziyaretçiler Sualtı Müzesi Musan’da tüplü dalış yapabiliyor. Müzede bulunan 93 heykel, tüplü dalışa yeni başlayan amatör dalgıçlar için daha güveli sayılabilecek 6 ile 12 metre derinliğe yerleştirilerek dalgıçlara benzersiz bir deneyim sunuyor.

Musan yönetim kurulu, rezervasyon platformuna kayıtlı veya kayıt yaptırmak isteyen tüm dalış merkezleri, dalış kulüpleri ve tüplü dalış eğitmenlerinden kayıt durumlarını sürdürmek için bazı sertifikalar sağlamalarını talep ediyor. Bunlar; serbest meslek sahipleri için şirket kaydı/sosyal sigorta numarası, sadece dalış merkezleri için DAN dalış kulübü sigortası, sigorta kapsamındaki eğitmenlerin yenilenen sertifikası, yenilenen dalış merkezi sertifikasıdır. İstenen sertifikaları sağlamayan dalış merkezleri, dalış kulüpleri veya eğitmenlerin rezervasyon platformuyla bağlantısı otomatik olarak kesiliyor. Yönetim kurulu, ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için oldukça geniş önlemler alıyor.

Rezervasyonların önceden yapılması gerekmesine rağmen, ziyaretçiler Musan’da ücretsiz olarak dalış yapabiliyor veya şnorkelle yüzebiliyor. Çevrede ayrıca ziyaretçiler için dalış merkezleri ve okullar da bulunuyor.

Müzenin kurulmasına destek veren Kıbrıs hükümeti, turizm sektörüne sağlayacağı katkı için oldukça heyecanlı görünüyor. 2014 yılında Ayia Napa belediye meclisinin önerdiği fikirle, üç yıl sonra Musan üzerinde çalışmalara başlandığı belirtiliyor. Ayia Napa’daki Musan Sualtı Heykel Müzesi, yeni oluşturulmuş bir deniz koruma alanında 130 heykelden oluşan bir koleksiyona sahip olmasıyla birlikte Kıbrıs’ın en son turistik cazibe merkezi haline geliyor.

Kıbrıs, 2030 için ulusal turizm stratejisinin bir parçası olarak dalış ve şnorkelli yüzme turizmini de dahil ediyor. Dalış alanları arasında Limasol’daki Amathus limanının antik kalıntıları ve 1980 yılında Larnaka kıyılarında batan MS Zenobia feribotunun enkazı da yer alıyor.

Akdeniz’deki ilk sualtı müzesine sahip olmasıyla birlikte Ayia Napa’nın yerel yönetiminin tahminlerine göre Musan’ın, yılda 50 bin ziyaretçi çekebileceği öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu