GÜNDEM

Ay’a benzeyen göktaşı kraterleri keşfedildi

Bilim insanları Wyoming’de daha önce Dünya’da var olması imkansız olduğu düşünülen bir tür krater keşfettiler.

ABD’nin Wyoming eyaletinde gerçekleştirilen bir çalışmaya göre jeologlar, Dünya’da daha önce rastlanmamış göktaşı kraterlerinden birini gözlemlediler. Ekip, kraterlerin yaklaşık 280 milyon yıl önce daha büyük, birincil bir meteor çarpmasından fırlatılan materyaller tarafından oluştuğuna inandıkları bir ikincil çarpma kraterleri olduğunu söyledi. İkincil kraterler, güneş sistemindeki Ay ve Mars gibi atmosfersiz veya ince atmosferli kayalık cisimlerde yaygın bulunuyor, ancak Dünya veya Venüs gibi kalın atmosferli nesnelerde nadir gözlemleniyor.

Araştırmacılar, Wyoming olarak adlandırdıkları, çapı 10 ila 70 metre arasında olan 31 kraterin Casper, Douglas ve Laramie kasabalarına yakın, güneybatı Wyoming’de 40 kilometreden 90 kilometreye kadar bir alan olan krater kutusu üzerinde bir etkiye sahip olduğunu belgelediler. Ayrıca, onaylanmış karasal kraterlerin oldukça sınırlı kataloğuna ek olarak, doğrulamak için daha fazla çalışma gerektiren 60 potansiyel krater daha belirlediler. Araştırmacılar, gezegenin yüzeyini kaplayan büyük miktarda su ile birlikte erozyona, gömülmeye ve diğer jeolojik süreçlerle birlikte Dünya’da sadece 208 çarpma krateri keşfetti.

Aynı zamanda ikincil kraterler, daha sığ derinlikleri ve dairesel olmayan şekilleri ve birincil kraterden yayılan ışın benzeri desenleri ile tanınırlar. Bu, Ay’daki Tycho kraterinde basitçe görülen bir fenomendir. Araştırmacılar, birincil kraterin Wyoming’deki Goshen ve Laramie ilçeleri ile Nebraska’daki Banner, Cheyenne ve Kimball ilçeleri arasındaki olası yerini tahmin etmek için 31 ikincil kraterin konumlarını kullandılar. Birincil kraterin kesin konumu, araştırma ekibinin gelecekteki çalışmalarının odak noktası olacak.

Araştırmacılar çalışmalarını uydu ve drone verilerini kullanarak yürüttüler. Ayrıca kraterler bölgesindeki petrol ve gaz şirketlerinin sondaj operasyonlarından alınan kaya çekirdek örneklerini incelemek istediklerini ve o bölgede faaliyet gösteren hidrokarbon arama endüstrisini teşvik etmek istediklerini belirttiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu