GÜNDEM

Asteroit Ryugu güneş sisteminin sırlarını açığa çıkarıyor

Ryugu’nun bileşenleri, güneş sisteminin ilk aşamaları ve asteroidin oluşumundan bu yana meydana gelen bazı süreçlere dair bilgi veriyor.

2019 yılında, Japonya’nın Hayabusa 2 uzay aracı tarafından Ryugu adlı Dünya’ya yakın bir asteroitten alınan örnekleri incelenmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde, Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, asteroidden alınan örneklerden birini analiz için Brown Üniversitesi gezegen bilimcisi Ralph Milliken’in laboratuvarına gönderdi. Milliken’in laboratuvarı, şu ana kadar bir Ryugu örneğini inceleyen ABD’deki ilk laboratuvarlardan biri olarak çalışmalarına başladı.

Ryugu isimli asteroitten alınan örneklerdeki ön analizler, güneş sisteminin en koyu ve en eski bileşenlerinin bir kısmı içeriyor. Toplamda yaklaşık 5,4 gram malzeme içeren ve Ryugu’nun dış yüzeyinden alınan örneklerin, Dünya’da bulunan meteoritlerle ortak birçok mineral ve bileşiğe sahip olduğu görülüyor. Ama aynı zamanda organik ve su taşıyan moleküller gibi bir dizi olağandışı bileşenler de içeriyor. Bu bileşiklerin çoğu, miktar olarak önemsiz olsa da güneş sisteminin oluşumunun ilk aşamalarında ve Ryugu’nun oluşumunun başlangıcında meydana gelen bazı süreçlerin izini sürebilmek için yüksek bir potansiyel barındırıyor.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndaki bir ekip tarafından yönetilen araştırmacılar, örnekleri incelemek için hiperspektral mikroskoplar ve optik spektrometri kullanarak asteroidin içerdiği minerallerin bileşimi hakkında bilgi edinmeye çalıştılar. Bu analizler, Dünya’dan yaklaşık 300 milyon kilometre uzakta bulunan örneklerin, 2019’da Hayabusa 2’nin uzak sensörleri tarafından yapılan gözlemlerin çoğunu doğruladı.

Ek olarak, örneklerin yansıttıkları ışık, koleksiyonlardaki meteorlardan bile daha koyu bulundu. Bu da ya benzersiz bir kimyasal yapıya sahip olduklarını ya da göktaşları düşerken Dünya atmosferini bir şekilde aydınlattığını ortaya koyuyor. Analizler ayrıca, Ryugu’nun oldukça gözenekli olduğunu saptadı. Bu da asteroidin oluşumu sırasında bir dizi çarpışma ve antik asteroit parçalanmasından kaynaklanan bir özellik olabileceğini gösteriyor.

Aynı zamanda su taşıyan bileşenlerin ve karbonatların varlığı, Ryugu’nun güneş sisteminin kenarından geldiğini gösterirken, nitrojen bazlı bileşenlerin varlığı, Ryugu’nun kökenini daha fazla belirlemeye yardımcı olabilir. Örneklerdeki organik bileşiklerin ve minerallerin daha fazla değerlendirilmesi, asteroitin ve orijinal gövdesinin ilk nasıl oluştuğu hakkında da önemli bilgiler verebilir.

Ön analizler, Ryugu için kesin bir yaş belirtmese de iyi korunmuş, karanlık, karbon bazlı bileşenlerin varlığı, yaklaşık 4,6 milyar yıl önce güneş sisteminin doğuşundan bu yana var olduğunu işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu