Bilim

Aslanlar esneyerek iletişim kurabiliyor

Yapılan bir araştırma aslanların esneyerek gruplar arası iletişimi sağladıklarını ortaya çıkardı.

Bir grup aslanın esnemesini izleyin ve uykulu davranan büyük, tembel kedilerden başka bir şey yokmuş gibi görünebilir. Ancak yeni araştırmalar bu esnemelerin bazı önemli sosyal ipuçlarını ince bir şekilde iletebileceğini öne sürüyor. 16 Mart’ta Animal Behavior dergisinde yayınlanan bir araştırma esnemenin sadece aslanlar arasında bulaşıcı olmadığını, avcıların hareketlerini senkronize etmelerine yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

İtalya’daki Pisa Üniversitesi’nden bir etolog olan Elisabetta Palagi, keşfin kısmen şans eseri olduğunu söylüyor. Güney Afrika’da benekli sırtlanlarda oyun davranışını incelerken, kendisi ve meslektaşları aynı anda aslanları (Panthera leo) izleme fırsatı buldular. Ve aslanların oldukça sık esnediğini ve bu esnemeleri kısa zaman aralıklarında yoğunlaştığını hemen fark ettiler.

Omurgalılar arasında esneme birçok türde bulunur. Muhtemelen kafatasına kan akışını hızlandırır, beyni soğutur ve özellikle dinlenmeye girip çıkarken uyanıklığa yardımcı olur. Balıklar ve sürüngenler de esner, ancak kuşlar ve memeliler gibi daha fazla sayıda omurgalı, grup yaşamına elverişli amaçlar için bu davranışı benimsemiş görünüyor. İnsanlar, maymunlar ve hatta muhabbet kuşları gibi pek çok türde “esneme bulaşmaları” görülür ve bu da izleyenlerin kısa bir süre sonra esnemesine yol açar.

Aslanların esnediğini görmek, Palagi’ye primatlarda bulaşıcı esneme üzerine kendi çalışmasını hatırlattı. Aslanların olağanüstü esnemesinin sosyal olarak bağlantılı olup olmadığını merak eden Palagi ve ekibi, büyük kedilerin ne zaman esnediklerini ve o zamanlardaki davranışlarını analiz ederek videolarını kaydetmeye başladı.

Araştırmacılar, 2019’da dört aydan fazla bir süre boyunca, Kruger Ulusal Parkı’nın hemen batısındaki Greater Makalali Özel Av Hayvanları Koruma Alanı’nda 19 aslanı yakından izlediler. Ekip, grubun başka bir üyesinin esnediğini gören aslanların önümüzdeki üç dakika içinde kendi kendilerine esneme olasılığının yaklaşık 139 kat daha fazla olduğunu buldu.

Ancak esneme bulaşması burada bitmedi. Başka bir aslandan etkilenerek esneyen diğer aslanların, orijinal esnemenin hareketlerini yansıtmayanlara göre 11 kat daha fazla yansıtma olasılığı vardı. Bu “motor eşzamanlılığı” bir aslanın esnemesini, sonra bir başkasının esnemesini, ardından ilki ayağa kalkıp etrafta dolaşmayı veya uzanmayı ve diğerinin aynı şeyi yapmasını içeriyordu.

Palagi, aslanlarda bulaşıcı esnemenin sosyal uyumu sürdürmek için önemli olabileceğini söylüyor. Aslanların grup hareketlerini uyumlu hale getirmelerine yardımcı olan esnemeler, aynı zamanda gurur duymalarına yardımcı olabilir. Bu, yavruları ile birlikte avlanan ve büyüten bir hayvan için çok önemli davranış.

Palagi, “Esneme bulaşması bağların oluşumunu teşvik edecek şekilde evrimleştiyse. Bir esneme bulaşma olayından sonra, iki hayvanın etkileşim olasılıklarını artırmak için birlikte bir şeyler yapmaları gerekiyor (ayağa kalkma ve yürüme gibi).” diyor.

Utica’daki New York Politeknik Enstitüsünden bir biyopsikolog olan Andrew Gallup, diğer araştırmacıların esnemenin bazı türlerde grup davranışını koordine etmeye yardımcı olabileceğini varsaydığını belirtiyor: “Ama aslında ölçmeye çalıştığımın farkında olduğum ilk çalışma bu.” Gallup, esnemenin bulaşıcılık yoluyla gruba yayılmasının, genel kolektif uyanıklığı artırmaya hizmet edebileceğini vurguluyor ve ekliyor: “Sanırım zaman geçtikçe, bulaşıcı esnemenin bu oldukça sosyal türlerin bazıları arasında daha yaygın olduğunu göreceğiz.”

Palagi, esnemenin genellikle farklı fizyolojik veya duygusal durumlar arasında bir değişime işaret ettiğini belirtiyor. Bu nedenle, bir sosyal türdeki bir bireyin, grup arkadaşlarına bir tür içsel değişim yaşadığını iletmesi için iyi bir yol olabilir.

“Esnemek yaygın bir davranış, ancak bence en gizemli davranışlardan biri.” diyor Palagi, çünkü türden türe farklı işlevlere sahip görünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu