GÜNDEM

Apple’ın Mac kadar güçlü AR gözlükleri 2022’de gelebilir

Apple’ın yeni artırılmış gerçeklik gözlüklerinde kendi geliştirdiği M1 işlemcileri kullanacağı söyleniyor.

Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüklerinin Mac bilgisayarlar kadar güçlü olacağını ve 2022′nin sonunda piyasaya sürüleceğini söyledi. Apple’ın tedarik zincirindeki araştırmaları sayesinde gelecekteki Apple ürünlerinin lansmanlarını tahmin etme konusunda oldukça yetenekli bir analist olan Kuo, büyük işlemci gücü sayesinde gözlüklerin rakiplerinden bir adım öne çıkacağını çünkü akıllı telefon veya bilgisayar bağlantısı olmadan tüm görevleri gerçekleştirebileceğini belirtti. Kuo, önceki raporların gözlüklerin çalışması için bir iPhone bağlantısına ihtiyaç duyduğunu da ekledi. Son raporlara göre ise Apple’ın Mac bilgisayarlar için kendi geliştirdiği işlemcisi M1 çipler, daha önce kullanılan Intel işlemcilerinden daha iyi performans gösterirken pil ömrünü de büyük ölçüde koruyor.

Bu sonbaharda Apple, M1 işlemcisinin en yeni ve en güçlü sürümleri olan M1 Pro ve M1 Max’i yeni MacBook Pro’da piyasaya sürdü. Kuo, Apple’ın gözlüklerinin de M1 tabanlı bir işlemciden güç alacağını söyledi. Apple’ın bu gözlükleri bir iPhone aksesuarı olarak konumlandıracağını belirten Apple analisti, bu yaklaşımın AirPods’lar ve akıllı saatler gibi giyilebilir aksesuarları pazarlama stratejisinde Apple için etkili bir rol oynayacağını düşünüyor.

Apple’ın yeni gözlüklerinde, dijital görüntüleri gerçek dünyanın üzerine yerleştiren teknoloji olan artırılmış gerçekliği kullandığı söyleniyor. Şirket, birkaç yıldır iPhone’da da artırılmış gerçekliği destekliyor ancak artırılmış gerçeklik gözlüklerinin teknoloji için daha fazla kullanım alanı açma potansiyeli de bulunuyor.

Yeni ürünün fiziksel tasarımının nasıl görüneceği ise henüz belli değil. Analistlerin bildirdiğine göre, şu anda geliştirilmekte olan en az iki sürüm model var. Bunlardan biri, 2023’te piyasaya sürülmesi planlanan geleneksel güneş gözlüklerine benzeyen modern bir cihaz. Büyük olasılıkla daha erken piyasaya sürülebilecek diğer tasarım stili ise Oculus Quest sanal gerçeklik başlıklarını andırıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu