GÜNDEM

Apple yeni işlemcisi M2 için seri üretime başladı

Ortaya atılan iddialar gerçekse Apple, bilgisayarlarında ve iPad Pro modellerinde kullanmayı planladığı yeni nesil M2 işlemcisinin üretimine başladı.

Her markanın kendi işlemcisini geliştirme furyasına dahil olan Apple, geçen sene M1 kodlu işlemcisini tanıtmış ve bunu bilgisayarlarında kullanmaya başlamıştı. Kısa süre önce iPad Pro 2021 modelinde de kullanılmaya başlanan bu işlemci güncelleniyor. M2 isimli yeni işlemcinin seri üretimine başlandığı iddia edildi.

M1 modelinde olduğu gibi ARM tabanlı yani mobil teknolojileri kullanan bir işlemci olan M2, önceki modelde olduğu gibi az güç tüketimi, az ısınma yüksek performans gibi özelliklerle öne çıkıyor. Gerçekten de bugüne kadar piyasaya sürülen ve M1 işlemciyi kullanan Apple marka bilgisayarlar performans anlamında olumlu eleştiriler alırken güç tüketimi ve ısınma gibi konularda da kullanıcıların yüzlerini güldürmeyi başardı.

İddialar doğruysa yeni işlemciyi kullanan Macbook modelleri önümüzdeki ay tanıtılacak. İşlemcinin olası isminin ise M2 ya da M1X olması beklentiler arasında yer alıyor.

Şimdilik iddia olarak karşımıza çıkan bu bilgilerin önümüzdeki günlerde resmileşeceğini söyleyebiliriz. Apple’ın yeni işlemcisi olması beklenen M2’nin M1’de olduğu gibi bilgisayar ve iPad modellerinde kullanılacağı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu