GÜNDEM

Apple, milyonlarca iPhone kullanıcısına uyarı güncellemesi gönderdi

Apple, geçtiğimiz günlerde bir an önce yüklenmesi gereken önemli bir iPhone güncellemesi yayınladı.

Apple, bazı cihazların güvenlik ihlallerine karşı savunmasız olabileceği ortaya çıktıktan hemen sonra müşterilerini cihazlarını güncellemesi için uyarı gönderdi. Etkilenen cihazlar ve modeller arasında 6S’den sonraki iPhone modelleri, iPadOS 15’te çalışan tüm iPad’ler (iPad 5. nesil ve iPad Air 2’nin dışındaki modeller, iPad mini 4 ve tüm iPad Pro modelleri dahil), 7. nesil iPad touch ve MacOS çalıştıran Mac bilgisayarlar yer alıyor.

Teknoloji devi, sorunu çözmek için geçtiğimiz günlerde yeni bir iOS 15.6.1, iPadOS 15.6.1 ve macOS Monterey 12.5.1 güncellemesi yayınladı. Apple, güvenlik açığının bilgisayar korsanları tarafından “aktif olarak istismar edildiğini” doğrularken, sorunun kapsamını açıklamadı.

Güvenlik açıkları, saldırganların “kötü amaçlı hazırlanmış web içeriği” kullanarak cihazın tam kontrolünü ele geçirmesine izin verebilir. Hata, özellikle Safari gibi uygulamaları çalıştıran Webkit tarayıcı motorunu ve işletim sisteminin çekirdeğini etkileyebilir. Öyle ki devletler, aktivistler ve gazeteciler tarafından hedef alınabilecek kişilere güncellemeyi mümkün olan en kısa sürede indirmeleri tavsiye edildi.

En son yeniliklerde, Apple’ın gelecekteki işletim sistemlerinin, cihazı yeniden başlatmadan güncellemesine izin verebilecek bir Hızlı Güvenlik Yanıtı içereceğini işaretlemesiyle ortaya çıkıyor. Şirket ayrıca, hedefli bir saldırı durumunda savunmasız uygulamaları ve özellikleri kapatabilen Kilitleme Modu adlı bir özellik de sunacak. Ancak Apple, işlevin “yalnızca son derece karmaşık bir siber saldırı tarafından kişisel olarak hedef alınabileceğinizi düşünüyorsanız kullanılması gereken aşırı isteğe bağlı bir koruma” olduğu konusunda uyarıyor. Bu özellikler iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura sistemlerine eklenecek. Henüz piyasaya sürülmemiş olsalar da işletim sistemleri şu anda beta testi aşamasında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu