GÜNDEM

Apple, iPhone 14 Pro’da ekran tasarımını değiştirebilir!

iPhone’larda çentik ekran tasarımını beş yıldır kullanan Apple’ın gelecek yıl bu tasarımdan uzaklaşacağı iddia edildi.

Kaliforniyalı teknoloji devi, iPhone 13 serisini henüz birkaç ay önce tanıtmış olsa da iPhone 14 ile ilgili söylentiler şimdiden ilgi görmeye başladı. The Elec’in haberine göre Apple, iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’te delikli ekran tasarımı kullanarak mevcut iPhone modellerindeki çentikten uzaklaşacak.

Delikli tasarım, ön kamera için alan bırakırken aynı zamanda daha büyük bir ekran alanı da sağlayacak. Öyle ki bu, Android cihazların birkaç yıldır kullandığı bir tasarım olarak karşımıza çıkıyor. Apple bu tasarıma geçiş yaparsa, Face ID donanımını ekranın altına taşınması gerekecek. Bir başka rapora göre, iPhone’un daha pahalı modelleri daha fazla dayanıklılık sağlamak için titanyum alaşımlı bir kasaya sahip olacak ve premium iPhone’ların üst bölümünde bulunan delikli kamerayı gösteren bir tasarıma yer verilecek.

Bununla birlikte iPhone 14’ün, 6.1 inç ve 6.7 inç boyutlarında olacağı da söyleniyor. Apple’ın bu iki boyutu iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olarak toplamda 4 modelde sunacağı belirtiliyor. Aynı zamanda Apple, 2022’de 5.4 inçlik “‌iPhone‌ mini” modelini de kaldıracak. Ayrıca iPhone 14 Pro modellerinin iPhone 13 Pro sürümlerinde kullanılan ekrana benzer LTPO TFT OLED panellere sahip olacağı söyleniyor. Bu ekranlar, Apple’ın bu yılki Pro modellerinde sunduğu dinamik 120 Hz ekran yenileme hızlarını destekliyor.

Apple, önümüzdeki yıl iPhone 14 Pro’da delikli bir ekran tasarımı yapabilirse, bu etkileyici bir hamle olacaktır. Şu anda çentik; kızılötesi kamera, sel aydınlatıcı, yakınlık sensörü, nokta projektörü, ön kamera ve daha fazlası dahil olmak üzere birkaç farklı sensör ve bileşen barındırıyor. Apple, çentikten vazgeçerse tüm bunlara uymanın bir yolunu bulmak zorunda kalacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu