GÜNDEM

Alphabet yeni ilaçları yapay zeka ile keşfedecek

Alphabet, proteinlerin yapısını tahmin etmek için kullandığı yapay zeka çalışmalarına devam ediyor.

Yeni ilaçların belirlenmesi, birçok farklı bileşiğin farklı şekillerde birleştirilmesini içeren uzun ve karmaşık bir deneme yanılma sürecidir. BenevolentAI ve Atomwise dahil olmak üzere birçok ilaç şirketi ise AI’ın bu süreci hızlandırabileceği kanaatinde.

Google’ın ana şirketi Alphabet de yapay zekaya güvenen şirketler arasında yer alıyor. Öyle ki teknoloji devi, İngiltere’de Isomorphic Labs adlı yeni bir ilaç keşif şirketi kurdu. Bu ilaç şirketi, 2014 yılında Google tarafından satın alınan yapay zeka (AI) laboratuvarı DeepMind tarafından yürütülen araştırma üzerine inşa edilecek. DeepMind’tan ayrı ve kendi özel kaynaklarına sahip olan Isomorphic Labs, yeni ilaçlar oluşturmak için yapay zeka yazılımı kullanacak.

DeepMind’in CEO’su ve kurucu ortağı olan Demis Hassabis, aynı zamanda Isomorphic Labs’ın kurucusu ve CEO’su konumunda bulunuyor. Bir blog yazısında Hassabis, Isomorphic Labs’ı tüm ilaç keşif sürecini sıfırdan yeniden tasarlama misyonuna sahip ticari bir girişim olarak tanımlıyor. Cambridge ve University College London’dan sırasıyla bilgisayar bilimi ve bilişsel nörobilim alanında derecelere sahip olan Hassabis, yapay zeka yöntemlerinin temel kullanımının, bilim insanlarının çalışmalarını bir sonraki seviyeye taşımasına ve keşif sürecini büyük ölçüde hızlandırmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Ayrıca, yapay zeka yöntemlerinin yalnızca verileri analiz etmek için değil, aynı zamanda karmaşık biyolojik olayların güçlü öngörücü ve üretken modellerini oluşturmak için giderek daha fazla kullanılacağını da ekliyor.

Geçmişte sağlık hizmetleri üzerinde de çalışan DeepMind, kendi özel DeepMind Sağlık birimine sahipti. Ancak bu birimin faaliyetleri, İngiltere’nin Ulusal Sağlık Hizmeti ile tartışmalı bir anlaşmanın ardından 2018’te Google tarafından azaltıldı. O zamandan beri DeepMind, yaşam biliminin diğer alanlarında araştırmalarına devam etti ve protein katlanması olarak bilinen bir alanda atılımlar yaptı. Geçen yıl şirket, proteinlerin birkaç gün içinde katlanacağı yapıyı doğru bir şekilde tahmin edebilen bir yapay zeka sistemi geliştirdiğini ve 50 yıllık bir süreçte gerçekleştirilecek büyük bir zorluğu çözdüğünü duyurdu. Şirket şimdi de bu sistem ile yeni ilaçları keşfetmeyi hedefliyor.

Alphabet’in sağlık sektörü için yazılım geliştiren Verily ve yaşlanma ve insan ömrünün uzatılması konusunda çalışmalar yürüten Calico da dahil olmak üzere sağlık hizmetleri alanında çalışan başka şirketi daha bulunuyor. Alphabet bu gibi girişimleri ile sağlık sektörü odağını artırıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu