GÜNDEM

Almanya’da köpekler, şantiyelerde vahşi yaşamı ‘koklayacak’

Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn, projeleri hızlandırmak adına büyük şantiyelerde korunan vahşi yaşamı bulmak için köpekleri eğitiyor.

Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn (DB), demiryolu inşaatı öncesinde daha güvenli bir yere taşınması gereken vahşi yaşam hayvanlarını bulmak için köpekleri eğitiyor. Bu yılın sonuna kadar bitmesi planlanan eğitimin ardından DB, 2022’de demiryolu şantiyesini başlatacak.

DB tarafından yönetilen eğitim sürecine, Innsbruck Üniversitesi, Bonn-Rhein-Sieg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Helmholtz Çevre Araştırmaları Merkezi’nden bilim insanları da köpeklere ve eğitmenlerine eşlik ediyor. Bir DB direktörü ise Almanya’da köpeklerin inşaat projelerinde kullanılmasının yeni bir gelişme olduğunu, köpeklerin iyi koku alma duyuları sayesinde de korunan türleri yılın herhangi bir zamanında ve neredeyse her hava koşulunda bulabileceklerini belirtiyor.

Eğitmenler sürünen yılanlar, sarı karınlı kara kurbağaları, yarasalar, duvar kertenkeleleri ve kum kertenkeleleri gibi korunan hayvanları demiryolu raylarında bulmaları öğretilen 6 farklı köpek ırkını eğitiyor. Ayrıca köpeklerin, iklimlendirme odasındaki farklı hava koşullarının yanı sıra, açık havada yumurta kabuklarını ve döküntüleri koklayarak hayvanların kokusunu tanımasını da öğretiyorlar.

Köpekler inşaat sahalarını keşfederken eğitmenleri, tüm proje katılımcılarına ve düzenleyici makamlara tespit edilen türler hakkında gerçek zamanlı verilere erişim sağlamayı amaçlayan yeni bir dijital veri platformu kullanarak da bulguları bir tablete kaydediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu