GÜNDEM

Akıllı kontakt lens, bilgileri doğrudan gözbebeklerine iletiyor

Gerçek zamanlı bilgileri gözbebeklerine ileten akıllı lensin esas amacı; metaverse içindeki sanal dünyalara kolay ve anında erişim sağlamak.

ABD’de yapılan yeni bir çalışmayla gerçek zamanlı bilgileri görüntüleyen, kullanıcıların bir akıllı telefon aracılığıyla kontrol edebildiği “ayarlanabilir görüş” sunan akıllı kontakt lensler geliştirildi. Giyilebilir teknoloji firması InWith, Las Vegas’taki CES 2022 teknoloji konferansında fütüristik cihazını tanıttı ve cihazın yön vermekten miyop gibi görme bozukluklarını ortadan kaldırmaya kadar her şeyi yapabileceğini söyledi. Ayrıca In Wıth, ürünün nihai amacının insanlara metaverse içindeki sanal dünyalara kolay ve anında erişim sağlamak olduğunu belirtti.

Çığır açan bu yeni girişim, artırılmış gerçeklik (AR) ekran çipinin kullanıma hazır kontakt lenslerle kullanılmasına izin veren birkaç yüz patent talep ediyor. Şirket, ürün hakkında en yeni AR metaverse görsel uygulamalarından miyop veya presbiyopiden muzdarip insanlara daha iyi görüş sağlamaya kadar, görme ve oftalmik yeteneklerin geleceği için elektronik bir devrim sağlayacağını söyledi. Aynı zamanda InWith, teknolojiyi mevcut hidrojel lenslere yerleştirmek için halihazırda birkaç şirketle birlikte çalıştığını, ancak lenslerin tüketicilere sunulabilmesi için hala düzenleyicilerin onayını beklediğini de belirtti.

Şimdilerde InWith, kontakt lensleri kısa süre sonra piyasaya sürme umuduyla, bu yıl ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay almayı hedefliyor.

Bununla birlikte, akıllı kontakt lensler üzerinde çalışan tek firma InWith değil. CES 2022’de ayrıca Mojo Vision tarafından geliştirilen, hareket sensörleri ve lensin içinde bir işlemci içeren fitness odaklı lensler de sergilendi. Mojo Vision da FDA onayını bekliyor ancak halihazırda Adidas, Trailforks ve Slopes dahil olmak üzere spor ve fitness şirketleriyle de çalışıyor. Mojo Vision’ın teknolojisi, kendi hareket sensörleri ve işlemcisi ile donatılmış, gözlüksüz takabileceğiniz bir HUD vadediyor. Şirketin kontakt lens için asıl odak noktası, görme engellilere yardım etmek olsa da çeşitli fitness ve spor şirketleriyle olan ortaklığı sayesinde lenslerin kullanımı hakkında bilgi sağlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu